
Фокс Лазер се разшири чрез инвестиция в Ботевград

Управителят на компанията говори за трудностите и предизвикателствата на бизнеса у нас
Какво е да си един от най-успешните производители на нещо толкова сложно като листо-обработката на метали в България? Отговорът на този и още интересни въпроси дава собственикът на Фокс Лазер ЕООД Дако Лисичков.
FoxLaser® предоставя различни услуги, свързани с листо-обработката като: лазерно рязане на листов и профилен материал, цифрово щанцоване и листоогъване, роботизирано, лазерно и ръчно заваряване, и прахово боядисване на детайли. Целият процес е така организиран, че да бъдат предоставени завършени продукти за възложителите на фирмата.
"Най-предизвикателни за нас са нещата, които надхвърлят физиката и не са били произвеждани преди нас. Имали сме различни случаи на такъв род възложения – изчертана почти невъзможна геометрия, на която конструкторът на клиента, на въпрос от прекия си началник: „...нали знаеш, че това няма как да стане?“, отговаря: „...Лисичков ще се оправи...“", споделя собственикът пред businessnovinite.bg.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
"Извън кръга на шегата, към днешна дата основните ни клиенти от чужбина акумулират над 750 години инженерна история и производствен опит, от които ние черпим с пълни шепи. Почтии всички са имали собствено производство, което в даден момент решават да аутсорсват или да увеличват капацитети без допълнителни инвестиции. Изпълняваме, както комплексни възложения от тънък листов материал като корпуси и арматура за гейминг индустрията или елементи за изработка на електрически и контролни шкафове, които се поставят някъде в океана – облачните платформи на големите играчи в бранша, така и едрогабаритни шасита и хидравлични носачи за прикачен инвентар в агроиндустрията. Паралелно с това произвеждаме и множество елементи и сложни възли за: хранително-вкусовата и фармацевтична промишленост и пакинг индустрията", казва Лисичков.
Фокс Лазер ЕООД е една от най-големите български компании, изпълнител на производствени поръчки, свързани с листо-обработката на метали с близо 25 години опит. В момента в компанията работят повече от 170 служители, разположени на приблизително 15000м2 закрити площи. Компанията разполага с високотехнологични и в голямата си част автоматизирани цифрово-програмни машини и съоръжения. Благодарение на сериозната си експертиза в момента дружеството обслужва български и чуждестранни компании свързани с енергетика, агро-бизнес, опаковъчна индустрия, хранително вкусова промишленост и фармация, машиностроене, увеселителна и гейминг индустрия. Всичко това е резултат и се случва, единствено и само, благодарение на опитния инженерен и производствен екип, които развиваме и надграждаме постоянно.
В годините на своето развитие Фокс Лазер получава все по-комплексни, включително и по-едрогабаритни задания от различни чуждестранни партньори. Това обаче изисква и различни компетенции, с каквито Metall Werk разполага, а и предлага повече височина и пространство, с каквито FoxLaser® не разполага на работната си площадка в София.
Преди години FoxLaser® участва в запазването на това работещо българско предприятие, което австрийските му собственици бяха решили да закрият. От тогава Фокс Лазер е в партньорски отношения с дружеството и във връзка със стратегията си за развитие и растеж, реши да инвестира собствени средства в компанията MetallWerk в Ботевград.
MetallWerk добавя към компетенциите на Фокс Лазер машинна обработка – ЦПУ фрезоване и струговане и нанасяне на течни покрития върху едрогабаритни детайли. С тези допълнителни процеси се постига все по-голяма завършеност и независимост на производството.
Планът е удвояване, както на произвежданите обеми на групата FoxLaser®, така и на персонала в предприятието в Ботевград през следващите няколко години.
Трудно ли се развива подобен технологичен сегмент в специфичната за България бизнес среда?
"Аз от край време твърдя, че съм луд късметлия. Късметлия, защото в деня на пуска на първия ни лазер в далечната 1999 година, при нас със задание се появи първият ни клиент, който и до днес е наш възложител. Успехът обаче не идва само заради късмет, при нас се получава в комбинация с много работохолизъм, упоритост и фокус в детайла. Стартът на Фокс съвпада с технологичния бум на листообработката, която зае много сериозна позиция в металообработката, където благодарение на модените софтуерни решение, успя да измести редица предишни технологии като металолеене и машинна обработка. Така, отново с късмет и благодарение на много сериозно количество напълно разнообразни възложения и задания, успяхме да се развием до днес. В момента сме едно от най-големите листо-обработващи предприятия, което няма собствен продукт, а работи само на поръчков принцип, т.нар. популярно на англиски наричано job-shop. И пак, имахме късмет да се докажем в ключов за наш клиент момент, който реши да върне изнесеното си в Китай производство обратно в България. Така, благодарение на него, достигнахме преди COVID до 280 човека служители", разказва Лисичков.
Първата голямата криза за нас беше 2009-2010 година, когато оцеляхме единствено благодарение на множеството малки клиенти, защото големите просто спряха възложенията си с моментален ефект, добавя той.
"След това грешни политически решения и създадени военни конфликти, доведоха до сериозна енергийна криза, която пряко рефлектира върху производството. Тук не визирам само българското решение да преотдаде на концесия топлоцентралите ни, както и за стопа на проекта Белене, а повече за несериозното преустановяване на редица атомни централи във водещата икономическа сила Германия. Какво се случи? – не им стига електроенергията, купуват и доставят от цяла Европа, включително и България, налагат санкции на Русия, която им доставя жизнено важен природен газ, а сега за капак какво - ще си разработват отново въглищните централи или...?", пита управителят на Фокс Лазер.
По думите му обаче, най-голямата криза обаче е свързана с кадрите. „...Който спечели войната за кадрите, той ще владее бизнеса“ – така ме съветваше преди години един изключително мъдър българин. "Виждаме, какво постига в последните години поредната азиатска машина, благодарение на държавната си политика, защото не спира да обучава инженери, технически специалисти и индустриални работници. У нас това е най-болният въпрос – от къде да намерим обучени кадри? Вече няма техникуми, стажове и практики се провеждат само проформа, техническите висши училища нямат студенти, защото никой не възбужда интереса на децата в такава посока. Не се създават професионалисти в техническите училища – няма стругари, фрезисти и т.н. Всичко е оставено в ръцете на бизнеса, който обучава кадри, създадва собствени академии, но съгласете се, че това няма как да реши генерално проблема, защото всичко се организира локално или най-много на ниво браншова организация. За съжаление Неволята този път няма да реши проблема, а е необходима изключителна държавническа воля", казва Лисичков.
До каква степен ускореното технологично развитие и индустриалните иновации влияят на този бизнес
"От много години не спираме да следим всякакви изложения извън страната, благодарение на което следим технологичното развитие и не спираме да реинвестираме и подменяме машинния си парк и да развиваме собствените си служители във все по-дигиталния свят. В момента сме в процес на имплементация на цялостна система за проследимост и контрол на качеството производството, която освен това ще извършва автоматизирано планиране и разпределяне на задачите по машини и хора. Едновременно ще събира огромно количество данни от прозиводствента площадка, паралелно с данни, които извлича от цифровите машини. Ориентирани сме към цялостна дигитализация на структурата и автоматизация на всички възможни процеси, не само в производството, но и в администрацията, в оферирането и продажбите. Всичко порвтаряемо и механично ще се изпълнява от интелигентен софтуер, докато дойте времето да го заменим с изкуствен интелект", добавя експертът.
* Материалът е изготвен със съдействието на FoxLazer”