БНБ пуска възпоменателна монета, посветена на българската гайда
На гърба на монетата е изобразено стилизирано изображение на двама гайдари
В три стъпки- пипни, разгледай, наклони, може да установите дали една банкнота е истинска
Еврото е все по-разпознаваема средство за плащане в България. Много от сделките за имоти, автомобили и други се плащат в евро. В същото време до влизането на страната ни в еврозоната остава една година. Наред с интересните факти за еврото, има и полезни такива, които трябва да знаем. Едно такова нещо е, че и еврото, като всяка друга валута има много фалшификати.
Всяко година биват хващани между 450 000 и 500 000 фалшиви евро банкноти. Най-често се фалшифицират банкнотите от 20 и 50 евро.
Как да ги разпознаем ментетата?
Европейската централна банка дава съвети как може лесно да разпознаем фалшивите банкноти. Това става в няколко стъпки, наречени- пипни, разгледай, наклони.
Първото, коет отрябва да знаем е, че специални печатни технологии създават специфичните характеристики на пипане на банкнотите.
След това разгледайте банкнотата срещу светлина. Виждат се прозорчето с портрет, водният знак и осигурителната нишка.
Наклонете банкнотата. На сребристата ивица се вижда портрет на Европа в прозрачно прозорче, а на смарагдовозеленото число се вижда ефектът на движещата се нагоре-надолу светлина. На някои места на банкнотата има поредица от миниатюрни букви. Този микротекст може да се прочете с помощта на лупа. Текстът е отчетлив, а не неясен.
В банкнотите от серия „Европа“ се запазва темата „епохи и стилове“, но независимият дизайнер на банкноти Райнхолд Герщетер от Берлин е обновил дизайна им и е заложил на по-наситени цветове. Създал е по-заоблени визуални елементи, а изображенията на мостовете са триизмерни. Тези промени улесняват разграничаването на серия „Европа“ от първата серия. Освен това в серия „Европа“ са вградени защитни елементи, които са още по-трудни за фалшифициране от тези в първата серия.
В тази серия евробанкноти инициалите на Европейската централна банка са представени не в пет, а в девет езикови варианта.
Вследствие на присъединяването на България към Европейския съюз през 2007 г. названието на паричната единица е изписано освен с латински (EURO) и гръцки (EYPΩ) букви и на кирилица (EBPO).
На банкнотата от 5 евро е представена архитектурата в класически (гръко-римски) стил от VІІІ в. пр. Хр. до ІV в. сл. Хр.
На банкнотата от 20 евро е представена архитектурата в готически стил от ХІІІ–ХІV в.
На банкнотата от 50 евро е представена архитектурата в ренесансов стил от ХV–ХVІ в.
На гърба на монетата е изобразено стилизирано изображение на двама гайдари
Колко харчат пушачите на година за цигари
За китайските бизнесмени е много необичайно да отправят публични нападки към правителството