Ел. мрежата в Западна България ще издържи, ако спрат газовите доставки

БГ Бизнес

Електроразпределителното предприятие и доставчикът на ток за западна България официално смениха името си от ЧЕЗ на Електрохолд

Ел. мрежата в Западна България ще издържи ако спрат доставките на природен газ и трябва да се премине на отопление с електричество. Това заяви изпълнителният директор на Електрохолд Карел Крал на пресконференция.

Събитието бе по повод това, че електроразпределителното предприятие и доставчикът на ток за западна България официално смени името си от ЧЕЗ на Електрохолд.

Крал посочи, че през последните 5-6 години компанията е инвестирала всяка година по 100 млн. лв. в подобряването на мрежовите си услуги. Извършени са и ремонти на критична инфраструктура, която позволява електромрежата да поеме евентуално увеличаване на натоварването, каза още Крал.

През миналата година Електрохолд придоби седем дружества от групата "ЧЕЗ България", припомни Карел Крал. Електроразпределителното дружество на Електрохолд се казва "Електроразпределителни мрежи Запад" (ЕРМ Запад). Има и две търговски дружества, които са "Електрохолд Продажби" и "Електрохолд Трейд". Дружествата за споделени услуги са "Електрохолд България“ и "Електрохолд ИКТ", които са основните доставчици на вътрешните услуги - финансови, счетоводни, човешки ресурси, IT и т.н. Има и две дружества, които са за ВЕИ - "Фри Енерджи Проджект Орешец" (фотоволтаичен парк в Орешец) и "Бара Груп".

За търговските дружества - "Електрохолд Продажби" и "Електрохолд Трейд", ще отговаря главният търговски директор Владимир Дичев. Изпълнителният директор и председател на УС Георги Миков е представител на "ЕРМ Запад" и ще отговаря за всички въпроси, свързани с мрежови услуги - качество на доставките, присъединяване, развитието на мрежата, иновациите и т.н. 

Инвестиции с евросредства за развитие на умните мрежи

Пред журналистите от компанията обясниха, че за изграждането на умна мрежа, която включва нови електромери измерващи и изпращащи в реално време информация, както и за контрол на инсталираните ВЕИ мощности, така че да не представляват риск за системата и потребителите са необходими 300 млн. лв.

За целта Еврохолд ще търси еврофинансиране, като такива програми ще бъдат от полза за всички мрежови дружества в системата. Към този момент обаче по никоя от европрограмите такива финансиране не е предвидено.

Бизнес Видео Подкаст