1 USD
1.66383 BGN
Петрол
68.61 $/барел
Bitcoin
$109,237.0

Една от най-отровните риби влезе в Черно море, опасно ли е за туристите?

Рибата е хищник и проявява интерес към всякаква жива плячка

Новината за уловена риба балон край бреговете на Севастопол предизвика широк обществен интерес. Причината – този вид е тропически и не е характерен за Черно море. Присъствието му повдига въпроси за промените в морската екосистема и потенциалните рискове за рибарите и околната среда.

Рибата балон произхожда от Червено море и е навлязла в Средиземно море през Суецкия канал. Там тя вече е регистрирана в крайбрежните води на Турция, Кипър и Гърция. Според гл. ас. Фериха Церкова от Института по рибни ресурси във Варна, цитирана от БНР, екземплярът, уловен край Севастопол, вероятно е преминал транзитно през Босфора. По думите й става дума за хищник с токсичен потенциал.

„Рибата има висока адаптивност и е устойчива на различни температури и нива на соленост. Тя е хищник и проявява интерес към всякаква жива плячка“, обяснява д-р Церкова.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Рибата балон е дънно обитаващ вид с мощни челюсти, които могат да повредят риболовните мрежи. При стрес се надува и разгръща шиповете си – механизъм за самозащита, който я прави трудна за улавяне и унищожаване.

Най-сериозната опасност обаче е свързана с токсина, който се съдържа в тъканите й. Той не се разгражда при термична обработка, което прави консумацията на рибата изключително опасна и потенциално смъртоносна.

„Рибата балон не представлява заплаха за плажуващите по Черноморието, тъй като не е масово разпространена“, уверява д-р Церкова.

Въпреки това, при забелязване на подобен екземпляр, гражданите се приканват да уведомят Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА). Така ще се подпомогне събирането на данни и ще се улесни мониторингът на вида в Черно море.

Рибата балон може да бъде видяна в Аквариума във Варна, където се отглежда при условия, характерни за нейния естествен хабитат – висока соленост и температура около 28°C. Черно море обаче е с по-ниска соленост и по-ниски температури, което прави дългосрочното й установяване малко вероятно.

„През последните години температурата на морската вода се повишава, което улеснява навлизането на средиземноморски видове в Черно море“, допълва Церкова.

Пример за това е корейският скорпид – друг нетипичен вид, който вече често се наблюдава от рибари край българския бряг.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

 

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук