ЕЦБ може да ни потвърди 2024 г, като дата за приемане на еврото, въпреки високата инфлация

БГ Бизнес

Управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева призова за оценка на плоския данък, за това дали е подходящ в днешните условия

Много е вероятно Европейската централна банка и министрите на еврозоната да вземат под внимание факта, че инфлационните процеси у нас са външни и това да не се отрази на срока за приемане на еврото. Това заяви управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева пред журналисти. Тя днес получи званието „Доктор хонорис кауза“ ма Университета за национално и световно стопанство.

По думите на Георгиева щом нашата валута е вързана за еврото, много по-добре е за нас да участваме във формирането на политиките, влияещи на нашата страна. Подобно мнение изказва в края на миналия месец и вицепремиерът и финансов министър Асен Василев, който посочи, че страната ни трябва да е „в стаята“, където се взимат решенията за паричната политика на еврозоната т.е да стане пълноправен неин член.

Виждаме ускоряване на инфлацията, вече надмина 10%, но през 2023 МВФ очаква ръстът на цените да се забави. Това е така, защото централните банки по света са започнали действия за да ограничат покачването на цените. Ние ставаме все по-подготвени и знаем вече какво е това да имаме енергиен и ценови шок, каза още управляващият директор на МВФ.

Георгиева коментира и препоръката на МВФ(от последнята мисия на Фонда у нас –бел ред.) да се оцени въздействието на плоския данък. В отговор на въпрос на bTV тя посочи, че такава оценка не е правена и е хубаво да видим как той работи и дали условията, довели до неговото въвеждане, продължават да са налице у нас. Мисля, че в България, където неравенството се задълбочава, е важно да оценим дали фискалната политика може да помогне както от страна на данъците, така и от страна на социалните фондове за намаляване на това неравенство, каза директорът на МВФ.

Много правилно са подбрани мерките в антикризисния пакет на правителството, каза Кристалина Георгиева. Най-важното е в момента България да усвои парите от ЕС и да включи в антикризисните мерки ускоряване на проектите, спрени поради "открита корупция". Тя даде пример с тунел "Ечемишка" на  магистрала "Хемус", през който е минала през миналия уикенд. Това е тапа и е много важно в антикризисните мерки да се рестартират подобни проекти, каза още Георгиева.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст