Решението му идва след като преди седмица бяха изнесени данни за злоупотреби с обществени поръчки в дружеството
Директорът на "Топлофикация София" инж. Александър Александров подава оставка. Той обяви мотивите си в позиция до медиите.
"Взех решението да се оттегля от поста изпълнителен директор на „Топлофикация София“ ЕАД, тъй като не желая да бъда повод и обект на политически спекулации и манипулативни внушения, които уронват авторитета ми и целят да поставят под съмнение професионалната ми експертиза и етика", казва Александров.
Оставката на изпълнителния директор идва седмица, след като общинският съветник Борис Бонев от ПП-ДБ и Спаси София изнесе в публичното пространство информации за нарушения при обществени поръчки в най-голямото топлофикационно дружество, пише БГНЕС.
Той обвини директора Александров в злоупотреба за милиони с обществени поръчки като допълни, че ръководството на топлинното дружество е назначено по времето на предишния кмет на София Йорданка Фандъкова и управляващите от ГЕРБ в местния парламент. Според Бонев става дума за множество обществени поръчки, които са възлагани от „Топлофикация - София“, печелени са от определени фирми, които впоследствие са превъзлагали дейността на фирми, собственост на жената, с която Александров живее на семейни начала – Светлана Пашалийска (справка декларацията на Ал. Александров по чл. 35, ал. 1, т. 2 от ЗПКОНПИ).
В позицията си Александров посочва следното:
Във връзка с разпространената в последните дни информация относно управлението на най-голямото топлофикационно дружество в страната искам да припомня следните факти:
- В периода на моето управление, с безвъзмездното финансиране от Агенцията за търговия и развитие на САЩ, възлизащо на близо $1 млн. по договор сключен със Столична Община бе изработен план за оздравяване и модернизация на „Топлофикация София“ ЕАД, изпълняван от консултанта „Black and Veatch“, с подкрепата на Green Energy Advisors LLC и Marathon Capital LLC. Той включва, както техническа, оперативна и финансова стабилизация, така и модернизация на мощностите и мрежата, като в същото време бе изцяло съобразен със „зелената сделка“ в ЕС. По-късно той стана основа на изработената от нас „Цялостна стратегия за модернизация и екологична трансформация на „Топлофикация София“ ЕАД“. На основание тези проекти Дружеството кандидатства пред Министерство на Енергетиката за финансиране от Модернизационния фонд, като междувременно бе осигурено и финансиране за изпълнение на плана изработен от американските консултанти.
- През последните 5 години „Топлофикация София“ ЕАД направи няколко големи стъпки в посока дигитализиране на процеси, които я приближиха до модерните ютилити компании в сектора. Водени от визията за Смарт Топлофикационна система, като неизменна част от концепцията за умните градове внедрихме Система за мониторинг и управление (SCADA) на абонатните станции. Към момента „Топлофикация София“ ЕАД разполага с термо-хидравличен модел, който е разработен с компютърна симулационна среда Termis v.7 - водещ в световен мащаб софтуер за моделиране на топлофикационни мрежи.
- Работихме успешно по внедряване на съвременна автоматизирана платформа за термо-хидравлично моделиране, мониторинг и управление на топлопреносната мрежа.
- Завършихме и продължаваме да надграждаме внедряването на САП в процесите на Дружеството.
- Разработихме нов потребителски сайт с клиентски портал, предлагащ голям брой електронни услуги с цел повишаване на клиентската ни удовлетвореност.
- През последните пет години усилията ни бяха възнаградени с устойчива тенденция за нарастване броя на нашите клиенти, като те се увеличиха с 15 094 или +3,4% . За същия период към топлопреносната мрежа са присъединени 585 нови сгради и в резултат на това трасето бе увеличено с над 24 км.
- Справяхме с предизвикателството да работим и поддържаме топлопреносна мрежа, изградена в средата на миналия век, без да имаме достатъчна ликвидност за необходимите инвестиционни и ремонтни дейности. И въпреки тези затруднения, в това време започна подготовката и бе възложена най-мащабната в историята на Дружеството реконструкция на магистрални топлопроводи.