1 USD
1.81297 BGN
Петрол
74.49 $/барел
Bitcoin
$84,676.2

Най-много чуждестранни студенти в България идват от тази наша съседка

БГ Бизнес

Чуждестранните студенти представляват 8,6% от всички студенти в страната

През 2024 година България е дом на 15 737 чуждестранни студенти, което представлява 8,6% от всички студенти в страната. По данни на Институт Отворено общество София, за последното десетилетие броят на тези студенти се е удвоил, според данни на НАЦИД, включени в ежегодно актуализираната Рейтингова система на висшите училища. Почти 9 000 от чуждестранните студенти идват от страни извън Европейския съюз, докато около 7 000 са от държави членки на ЕС.

Кои са основните страни на произход на чуждестранните студенти?

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: iStock

Висшите учебни заведения в България привличат младежи от различни точки на света, като най-голям брой идват от съседна Гърция (20%). Великобритания и Украйна са следващите две държави с най-много студенти, съответно 14% и 11% от общия брой. Любопитно е, че в българските университети има студенти от всяка държава в ЕС, с изключение на Малта.

Какви специалности избират чуждестранните студенти?

Снимка: iStock

Предпочитаните специалности се различават в зависимост от това дали студентите са от ЕС или извън него. Сред студентите от ЕС най-популярни са медицинските направления: Медицина, Стоматология, Ветеринарна медицина и Фармация. Всъщност, двама от всеки трима студенти от ЕС се записват именно в медицински специалности, като почти 4 500 от тях следват Медицина. Сред другите направления, които привличат тези студенти, са: Транспорт, корабоплаване и авиация.

За студентите от държави извън ЕС най-предпочитаното направление също е Медицина – един от трима студенти в тази група избира да се развива в тази сфера. Стоматологията е също на второ място по популярност, като около 10% от студентите извън ЕС се насочват към нея. Освен медицинските специалности, студентите от трети страни избират също и направления като Администрация и икономика (14%) и Компютърни науки (9%).

Къде учат чуждестранните студенти?

Чуждестранните студенти се концентрират основно в университетските центрове в София, Пловдив и Варна, които и по принцип привличат най-голям брой студенти. Вследствие на интереса към медицинските специалности, значителен брой чуждестранни студенти се обучават и в градовете Стара Загора и Плевен, където също има медицински университети. Американският университет и Колежът по туризъм в Благоевград също привличат значителен брой студенти от чужбина.

Висши училища и форма на обучение

По-голямата част от студентите от ЕС (98%) учат в държавни висши училища, докато при студентите извън ЕС този процент е по-нисък – около 88%, като над 1 000 от тях се обучават в частни университети. Чуждестранните студенти са съсредоточени основно в медицинските университети в страната – 80% от тях учат в едва десет висши училища.

Студентите от ЕС предпочитат магистърските програми, в които се записват непосредствено след средното си образование – около 83% от тях учат за магистри. Студентите извън ЕС обаче показват по-голямо разнообразие – 42% от тях са бакалаври, но все пак около половината се записват и в магистърски програми. Интересно е, че делът на студентите в магистърски програми след висше образование е значително по-нисък при чуждестранните студенти (6%) в сравнение с българските им колеги (16%).

Полови и демографски особености

Мъжете са по-многобройни сред чуждестранните студенти, в сравнение с българските. При студентите от страни извън ЕС има почти пълно равенство между броя на мъжете и жените.

 

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук