Очаква се поскъпване на "Гражданска отговорност"
Застрахователите са недоволни от планираното отпадане на тавана от 5000 лв. за конкретно обезщетение
Каква е причината и колко е поскъпването в регионите на страната
Поскъпване на хляба отчитат потребителите в различни градове на страната. Търговци обясняват, че това се дължи на връщането на ставката от 20% на ДДС, която досега беше нулева.
Косвеният налог беше премахнат като антикризисна мярка заради пандемията от COVID-19, но нейният срок изтече в края на миналата година.
Според последната класация на World of Statistic България е на второ място в света по консумация на хляб, като изяждаме средно по 131,1 кг хляб на човек. Пред нас е само Турция с 199,6 кг на човек.
Като причини за увеличението на цената на хляба произовдители изтъкват още поскъпването на тока и водата, както и увеличението на минималната работна заплата.
Ето колко е увеличението в различните големи градове в страната по проверка на БНР:
Стара Загора
От 1-ви януари най-големият хлебозавод в Стара Загора доставя на търговските фирми на цени между 1,56 и 1,60 за стандартния хляб от 600 грама, обясни Гергина Димитрова - заместник-управител на предприятието.
"Оттам нататък каква ще бъде цената в търговската мрежа - всеки търговец си определя сам надценката, която ще слага".
По нейни думи стойността на хляба излиза с 20% отгоре. Не изключва и нови цени заради поскъпването на водата, тока и увеличената минимална работна заплата:
В някои от хранителните магазини увеличението на хляба е с 30, а на места и с 50 стотинки. Поскъпване на тестените изделия има и в малките пекарни в Стара Загора.
Бургас
С около 30 стотинки поскъпна хлябът в Бургаско.
С около 30 стотинки поскъпва хлябът в Бургаско, каза един от големите производители в региона - Красен Хлебаров, който казва, че достава хляба на същата цена, само че с 20% отгоре.
"Ако някой е продавал на 1,50 лв., става горе-долу 1,80 лв. Други продават на по-ниска цена. В моята фирма хлябът е увеличен с около 30 стотинки. Вече почна да се доставя хляба с индексираната цена."
Според производителя до фалити при хлебопроизводители едва ли ще се стигне.
Враца
Цената на хляба нараства и във Враца, предаде БТА. Според двама от цитираните от агенцията хлебопроизводители от Враца, поскъпването също е с 20 на сто и няма да има допълнително увеличение заради по-високата цена на тока.
"Увеличихме цената на хляба си с 20% и това създава известни проблеми, но хората разбират, че не зависи от нас и няма негативно отношение", коментира един от собствениците на фирма, произвеждаща хляб - Ивайло Димитров.
Фирмата доставя в региона и в София. По думите на Димитров на този етап от фирмата не плануват друго увеличение заради новата цена на електроенергията.
При други производители поскъпването на готовия хляб надхвърля 20 процента, а при трети промяната в ДДС-ставката още не е отчетена.
Дупница
Хлябът в Дупница също поскъпна, като ръстът е с 20%. Между 20 и 30 стотинки е поскъпването в Пазарджик на най-масовите видове хляб. Търговци коментират, че засега няма негативна реакция сред клиентите, тъй като пазаруването след новогодишните празници все още е слабо.
Пазарджик
Скочи цената на хляба и в Пазарджик. Цената на хляба е увеличена в цялата магазинна мрежа. Скокът варира между 20 и 30 стотинки, а при черния хляб със семена повишението достига 40 стотинки.
Според търговците клиентите все още не реагират, тъй като пазаруването след новогодишните празници е слабо.
Шумен
Най-масовият хляб по магазините вече струва над 2 лева, казва Радио Шумен. Увеличението е след връщането на старата ставка от 20% ДДС върху хляба и брашното.
В голямата хранителна верига в Шумен хляб, който до вчера струваше 1,80 лева, вече е с цена между 2,05 и 2,09 лева. Дори има цени, надвишаващи 2,20 лева за 700 грама.
Става въпрос за най-масовия хляб. По-евтиният, който струваше между 1,50 и 1,70 лева, вече е с цена 1,80 - 1,90 лева.
Хасково
Хлябът в Хасково поскъпна с 30 стотинки. От началото на новата година най-купуваният хляб, произведен в Хасковския хлебозавод, от 650 грама, струва 1,75 лв.
Застрахователите са недоволни от планираното отпадане на тавана от 5000 лв. за конкретно обезщетение
Как вървят цените на основни стоки към момента
През 2024 г. общо са регистрирани около 121 300 производства по несъстоятелност