Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
До 2007 г. проектът беше една крачка преди началото на изпълнението си, но само 3 години по-късно беше анулиран
Идеята за изграждането на нефтопровод, свързващ Дедеагач с Бургас, отново е на масата, с тази разлика, че новите планове предвиждат транспортирането на петрол от юг (Александруполис) на север (Бургас) и оттам до пазарите на Балканите и Източна Европа, съобщава гръцкото издание „Катимерини“.
Възраждането на проекта е част от по-широкия план за намаляването зависимостта на европейските държави от руските изкопаеми горива. Следователно, за разлика от миналото, идеята се ползва с подкрепата на САЩ и ЕС.
Според информацията, съживяването на проекта е в разгара си. Той е представен за първи път през 1993 г., като вариант за транспортиране на нефт от Каспийско море до България и оттам през Бургас до пристанище Дедеагач, за да бъде превозен с танкери до международните пазари, заобикаляйки Босфора.
До 2007 г. проектът беше една крачка преди началото на изпълнението си, но само 3 години по-късно беше анулиран с едностранното оттегляне на България по екологични причини.
Сега, според изданието, идеята се връща със същия маршрут, но с друга цел и с петрол в обратен поток. По-конкретно петролът от източници извън Русия ще пристига в гръцкото пристанище, което се превръща в енергиен хъб, а по тръбопровода ще се озовава в Бургас и оттам ще тръгва към пазарите на Балканите и Източна Европа. Става дума за тръбопровод с по-малък капацитет - именно 10 млн. тона петрол годишно, в сравнение с 35-50 млн. тона петролен поток от север на юг, предвиден по първоначалния план. Газопроводът ще следва трасето на интерконектора до определена точка.
Планът за съживяване на петролопровода Бургас-Александруполис бе оповестен за първи път на 20 ноември от министъра на енергетиката на България Росен Христов на конференция в Атина на Института по енергетика за Югоизточна Европа (IENE).
От гръцка страна Copelouzos Group пое активна роля в съживяването на проекта. В кулоарите на откриването на новия газов хъб в Александруполис ръководителят на групата Димитрис Копелузос потвърди интереса си към проекта и изтъкна основните му качества.
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи