Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
От тежката индустрия подчертават, че не е осигурено синьо гориво, а цената е неясна
“Изключително тревожно е, че само 2,5 месеца преди началото на отоплителния сезон синьо гориво за България не е осигурено, а и цената му е абсолютно неясна. Ефективни мерки за това не бяха взети нито в рамките на редовното правителство, а след това и на кабинета в оставка”. Това съобщават в отворено писмо от Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори. Писмото до изпратено премиера в оставка Кирил Петков, вицепремиера и министър на финансите Асен Василев, вицепремиера и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова, министъра на енергетиката Александър Николов, председателя на КЕВР Станислав Тодоров и изпълнителния директор на “Булгаргаз” Людмил Йоцов.
“Ние, представителите на производствените предприятия в страната се наслушахме на твърдения, че българската икономика не била голям консуматор на газ, че нямало страшно и не можем да останем без газ. Очевидно тези мантри са произнасяни от хора на високо ниво, които обаче нямат идея колко предприятия в страната зависят изцяло от природния газ, на колко семейства те дават поминък и колко физически лица се отопляват с природен газ и за тях също алтернатива на практика няма за зимата”, пишат от БФИЕК.
От организацията подчертават, че без доставки на природен газ много работещи хора ще са на улицата, икономиката ще бъде изключително застрашена, а държавният бюджет няма да може да поеме голяма част от социалните плащания.
“Дори и при получаването на целите количества газ от Азербайджан, световният пазар е в дефицит – наблюдаваме аварии, стачки и планови престои на съоръжения на ключови доставчици. Наблюдаваме свръхзаетост на терминалите за регазификация на втечнен газ в Европа. Много от „алтернативните“ доставчици почти нямат свободни количества газ за продан извън дългосрочните им ангажименти. Тези обстоятелства далеч не ни карат да гледаме оптимистично на възможността за осигуряване на газа за България”, обясняват от БФИЕК.
Тежката индустрия подчерта, че не е ясно дали има газ, който да бъде нагнетяван в „Чирен“. “Съгласно публични данни, ПГХ „Чирен“ е запълнено на 38%, а средната запълненост в Европа е 62%! В Германия средната запълненост е 65%, като редица хранилища там са запълнени над 90%”, цитират от БФИЕК.
Те са категорични, че сега се намираме в средата на летния сезон, когато потреблението е сравнително ниско и питат: Какво ще се случи през зимните месеци, когато трябва да се доставя гориво за топлофикациите?
От тежката индустрия настояват за кризисни мерки и за спешна среща с управлението за изясняване на ситуацията.
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи