1 USD
1.67638 BGN
Петрол
66.91 $/барел
Bitcoin
$116,911.0

Българският трюфел покори Европа, а берачите изкарват по 2000 лева на ден

Тазгодишната реколта от трюфели в Родопите е изключително добра, а цените вече започват да се покачват

Българският трюфел се радва на голяма популярност на европейския пазар, а събирането му е сред най-добре платените дейности у нас. Това посочват търговци, които се занимават с изкупуване на гъби. По техни думи, най-опитните берачи могат да спечелят до 2 000 лева на ден, стига да открият необработено находище. Заради студената пролет и липсата на валежи в Родопите в момента няма диворастящи гъби, което според търговците е довело до сериозен интерес към черния трюфел, предава БНР. 

Снимка: iStock

Това лято в Родопите почти липсват гъби – няма манатарки, нито пачи крак. Изкупвателните пунктове стоят празни, а хората, които разчитат на събирането на гъби за препитание, са недоволни.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Берачите, които се занимават с изкупуване на диворастящи гъби от години, не си спомня подобна ситуация. Въпреки това, липсата на традиционни гъби е провокирала ръст в събирането на черен трюфел.  Търсенето в Европа – особено във Франция – е значително.

Брането на трюфели не е за всеки – човек трябва да разбира от гъби и да разполага с добре обучени кучета. Поради тази причина обикновеният гъбар трудно има достъп до този вид гъба. Макар че не се става милионер от събирането на трюфели, доходите могат да бъдат много добри, казва берач през БНР. Той работи с около 15 души, като най-добрият сред тях изкарва до 2 000 лева дневно, ако попадне на необрано място.

Българският трюфел се цени високо на европейските пазари.Тазгодишната реколта от трюфели в Родопите е изключително добра, а цените вече започват да се покачват.  Според берача, България има потенциал да създаде специализирани гори, заразени с трюфели, които да носят дългосрочни ползи. Такава инициатива е била обсъждана в миналото, но не се е реализирала. Според него, при създаването на подобни насаждения, те могат да осигурят препитание на хората в продължение на 200 години.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Виж всички предложения от брошурата тук