Кои страни разчитат на "Смартматик" за изборен софтуер освен България?
Днес (11.10) Министерството на електронното управление ще започне процедурата по довереното изграждане на софтуера
На територията на ЕС има 46 000 фирми с руско притежание
Международната рейтингова агенция Moody's e направила проучване и е идентифицирала 46 000 фирми в ЕС, в които над 40% са притежание на руски фирми или руски физически лица. Оказва се, че България е втора в Европейския съюз по брой компаниите, в които участие имат руски граждани или руски фирми.
Проучването е във връзка с 12-тия пакет санкции на ЕС срещу Русия, според който от юли 2024 г. кредитните и финансовите институции на ЕС са задължени да спазват нови изисквания за отчитане и докладване на всички транзакции, надхвърлящи 100 000 евро, ако те са свързани със субект с произход Русия.
Еврокомисията поставя фокусът върху компаниите, над 40% от които са собственост - пряка, непряка или чрез общ дял от собствеността, на руски юридически или физически лица, включително такива с двойно гражданство, пише "Сега".
Оказва се, че в България има 9 581 фирми, които отговорят на условието за 40% руска собственост, според данните на Moody's. Така страната ни се нарежда на второ място след Чехия, където са идентифицирани 12 480 компании с руска връзка. В пет страни от ЕС - Чехия, България, Германия, Латвия и Италия, са концентирани 2/3 от компаниите, които попадат под специално наблюдение.
- Чехия: 12 480 (27% от всички компании),
- България: 9 581 (21%),
- Германия: 4 296 (21%),
- Латвия: 3338 (21%),
- Италия: 2 539 (21%).
Банките, кредитните институции и други задължени финансови субекти в тези държави трябва да обърнат особено внимание на своята експозиция, посочват от Moody's. Компании с руска връзка има из цяла Европа, затова финансовите институции във всяка една страна трябва да докладват на националния компетентен орган за всяка транзакция на средства на такива компании над 100 000 евро.
Под средства се разбира финансови активи като пари в брой, чекове, парични искове, платежни нареждания и други платежни инструменти, депозити във финансови институции или други субекти, салда по сметки и задължения. Прагът от 100 000 евро включва прехвърляне на активи както еднократно, така и кумулативни транзакции в рамките на 6 месеца.
Т.нар. 12-и пакет санкции на ЕС срещу Русия, свързани с войната с Украйна, има за цел да ограничи потенциалните нарушения на предприетите преди това санкции, както и да разкрие източниците на приходи на Русия. През 2022 г. бе издадена забраната за приемане на депозити от руски граждани или физически лица, пребиваващи в Русия, които надхвърлят 100 000 евро, припомня Moody's.
Първият отчетен период за трансакции на фирми с руска връзка бе януари-юни 2024 г., като банките и други финансови институции трябваше да подадат своите доклади в средата на юли. Този график за отчитане продължава на 6-месечна база, като следващото докладване е 15 януари 2025 г.
Днес (11.10) Министерството на електронното управление ще започне процедурата по довереното изграждане на софтуера
Цветното небе е достойно да присъства на всяко стори в Instagram
Митата спрямо Русия, Япония и Индия са в пъти по-ниски от тези за Китай