Още проблеми за Shein: Студент намира жив скорпион в пратка от компанията
Тревожен инцидент разкрива рисковете на бързата мода
Най-добрите български ученици по астрофизика спечелиха 5 медала от Международната олимпиада по астрономия и астрофизика. На най-престижното състезание по астрофизика тази година участваха над 260 гимназисти от 53 държави. Олимпиадата се проведе в Бразилия, където българските ученици завоюваха 2 сребърни и 3 бронзови медала, съобщиха от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки.
Сребърните отличия спечелиха Баян Гечев (12 клас, СМГ) и Лора Лукманова (11 клас, СМГ). Бронзовите медали са за Калоян Цанев (11 клас, ПЧМГ), Елена Йорданова (10 клас, МГ Русе) и Стела Бинева (11 клас, ПМГ, Хасково). Техни ръководители на олимпиадата са Никола Каравасилев и Захари Дончев (Институт по астрономия към БАН).
До сега в историята на Международната олимпиада по астрономия и астрофизика българските състезатели са спечелили 63 медала – 14 златни, 23 сребърни, 26 бронзови.
Ето повече информация за отбора на България:
Лора Лукманова е ученичка в 11 клас на СМГ. Тя ще е част от националния отбор по астрофизика за втори път, като миналата година спечели сребърен медал от Международната олимпиада по астрофизика. Лора се запалва по астрономията в 8 клас в школите на Александър Куртенков. След това участва в подбора с преподавателите Ева Божурова и Захари Дончев и бивши олимпийци като Стефан Иванов, Любомир Шойлев и Мирослав Радомиров. За подготовката си за международните състезания най-много ѝ помага Никола Каравасилев. Освен сребърния медал от Международната по астрофизика, Лора е спечелила и 2 златни и 1 сребърен медал от Международната по астрономия, сребро от Европейската олимпиада по експериментални науки и бронз от Международния турнир на младите естествоизпитатели. За нея състезанията и събитията покрай тях са ѝ дали много ценни преживявания и добри приятели. В свободното си време тя най-често се среща с приятели, разхожда се в планината и слуша музика.
Калоян Цанев е ученик в 11 клас в ПЧМГ. Той за първи път е част от националния отбор по астрофизика. Както сам казва, Калоян се интересува от астрономия, още от момента, когато се е научил да чете. От 5 клас взима участие в националните състезания по астрономия. А учителят, който най-много му е повлиял да продължи да се интересува и развива в астрономията е Никола Каравасилев. До сега Калоян е спечелил два медала – сребро и бронз от Международната олимпиада по астрономия, има 5 класирания в челната тройка на Олимпиадата по астрономия към Държавния университет в Санкт Петербург и също така е участвал в редица световни състезания по математика, където също е печелил медали.
Елена Йорданова е ученичка в 10 клас в МГ „Баба Тонка“, Русе. Тази година тя също дебютира в националния отбор по астрофизика. Елена започва да се занимава с астрономия в 7 клас и започва да участва в националната олимпиада, като в 8 клас достига до бронзов медал благодарение на учителката си по физика Даниела Иванова. След това с учителя Никола Каравасилев тя развива своите възможности и достига участие на Международната олимпиада по астрономия, в която е участвала две години поред (2022 и 2023) и е спечелила сребърен и бронзов медал. Също така тя е завоювала сребърен медала от Международния турнир на младите естествоизпитатели и бронзов медал в категория физика от Международната Жаутиковска олимпиада през тази година. През юли месец Елена ще бъде част и от българския отбор за Международния турнир на младите физици.
Баян Гечев е ученик в 12 клас в СМГ. Миналата година той бе един от най-добре представилите се олимпийци по природни науки на България. Баян е „ветеран“ в отбора по астрофизика, като това му е третото участие в националния отбор. До сега е спечелил един златен и един сребърен медал от Международната олимпиада по астрофизика. За него астрономията е интересна още от дете, а на състезания започва да участва от 8 клас. Основните учители, които са го вдъхновили да се занимава с астрономия и са го подготвяли да участва на международни състезания са Александър Куртенков, Никола Каравасилев и Ева Божурова. Освен медалите по астрофизика, той е печелил медали за България от Международната олимпиада по физика – бронз и два бронза от Европейската олимпиада по физика. Баян е благодарен на Националната комисия па астрономия, защото „полага значителни усилия за подготовката на учениците в България- нещо, от което всички ние сме облагодетелствани.“
Стела Бинева е ученичка в 11 клас в ПМГ, Хасково. Тя за първи път е част от националния отбор по астрофизика. Стела започва да участва в националната олимпиада по астрономия още в 5 клас, като човекът, който най-много я е вдъхновил да се занимава сериозно с астрономията е Димитър Кокотанеков – директорът на НАОП „Джордано Бруно“ в Димитровград. Като тя развива своя потенциал през годините по време на подборите и подготовките от ръководителите на националните отбори по астрономия и астрофизика.
До сега Стела е участвала два пъти на Международната олимпиада по астрономия и е спечелила два пъти бронзови отличия. Освен с астрономия тя се занимава с физика, музика и от скоро с български език и литература, където е достигнала трето място на националния кръг на олимпиадата. През юли месец Стела ще бъде част и от българския отбор за Международния турнир на младите физици.
Тревожен инцидент разкрива рисковете на бързата мода
Днес (11.10) Министерството на електронното управление ще започне процедурата по довереното изграждане на софтуера
Цветното небе е достойно да присъства на всяко стори в Instagram