
Индексите на Българската фондова борса бележат ръст
На основния борсов пазар днес са сключени сделки за над 1,4 млн. лв.
Когато забравеното минало се превръща в притегателен център за новото поколение пътешественици
Може ли туризмът да е мрачен, да навява тягостни спомени и емоции? Отговорът ще откриете в огромния интерес към старите, изоставени заводи, административни сгради, болници, църкви, та дори застиналите във времето призрачни села. България е златна мина за търсачите на т.нар. Dark Tourism със занемарената си инфраструктура от времето на соца и рушащите се сгради, стадиони, училища от тази епоха.
Не случайно страната ни фигурира в челните позиции на чуждестранни сайтове, специализирани в този вид пътувания. И макар че не влизат в статистиките, много млади хора, предимно бекпекъри, пристигат тук с една единствена цел – да тръгнат по следите на един свят, белязан от тъгата и забравата. Ето пет дестинации за любителите на „тъмния туризъм“, цитирани от БНР.
Безспорно това е най-знаковият символ от епохата на социализма у нас. Включен в международната класация за „33-те най-красивите изоставени места в света“, Бузлуджа се посещава от хиляди туристи всяка година. Бетонната конструкция на т.нар. Дом-паметник на партията е издигната през 1981 г., увенчана с 70-метров пилон и рубиненочервени петолъчки.
Днес тази архитектурна реликва, кацнала като летяща чиния на върха на планината, се руши, но все още носи най-зловещото си очарование – докато чака своето възраждане по международен проект.
По време на комунизма над 8 000 българи – предимно представители на интелигенцията – намират смъртта си в концлагера на дунавския остров Персин. Свързан с града Белене чрез понтонен мост, дарен от Сталин, островът пази мрачни следи от миналото.
Възстановката на портала с надписите на Максим Горки напомня за бруталността на режима: „Човек звучи гордо“ отпред, а отзад – „Ако врагът не се предаде, се унищожава!“. Мемориал все още няма, но мястото е достъпно за туристи, търсещи историческа истина и размисъл.
Водната шир на язовир Жребчево крие драматичната история на село Запалня, чиито останки днес напомня само потопената църква „Св. Иван Рилски“.
Като призрачен кораб, храмът се извисява над водата и привлича посетители с меланхоличната си, но живописна атмосфера. Тази картина е емблематична за стотици български селища, унищожени по време на мащабното изграждане на язовири в социалистическа България.
Това кристално чисто езеро със светлосин оттенък не е природен феномен, а изоставена мраморна кариера от времето на соца. Постепенно запълнена с дъждовна вода, днес тя се превръща в притегателно място за фотографи, водолази и любители на нестандартни гледки. Макар къпането да е забранено, много хора не устояват на изкушението да скочат в дълбините на това индустриално чудо.
Източните Родопи крият едно от най-запомнящите се места за дарк туризъм – село Горно Луково.
Обезлюдено още по времето на социализма, то днес прилича на сцена от приказка, в която времето е спряло. Каменните къщи, обрасли с бръшлян, и рухналите църкви придават на селото мистична аура, която привлича фотографи и търсачи на автентична тъга и красота.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
На основния борсов пазар днес са сключени сделки за над 1,4 млн. лв.
Как човечеството отглежда храна в орбита?
От предградията на Париж до върховете на световната мода