1 USD
1.72426 BGN
Петрол
61.43 $/барел
Bitcoin
$96,827.7

5 култови места за Dark Tourism в България, които ще ви накарат да настръхнете

БГ Бизнес

Когато забравеното минало се превръща в притегателен център за новото поколение пътешественици

Може ли туризмът да е мрачен, да навява тягостни спомени и емоции? Отговорът ще откриете в огромния интерес към старите, изоставени заводи, административни сгради, болници, църкви, та дори застиналите във времето призрачни села. България е златна мина за търсачите на т.нар. Dark Tourism със занемарената си инфраструктура от времето на соца и рушащите се сгради, стадиони, училища от тази епоха.

Не случайно страната ни фигурира в челните позиции на чуждестранни сайтове, специализирани в този вид пътувания. И макар че не влизат в статистиките, много млади хора, предимно бекпекъри, пристигат тук с една единствена цел – да тръгнат по следите на един свят, белязан от тъгата и забравата. Ето пет дестинации за любителите на „тъмния туризъм“, цитирани от БНР.

1. Паметникът на Бузлуджа 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Безспорно това е най-знаковият символ от епохата на социализма у нас. Включен в международната класация за „33-те най-красивите изоставени места в света“, Бузлуджа се посещава от хиляди туристи всяка година. Бетонната конструкция на т.нар. Дом-паметник на партията е издигната през 1981 г., увенчана с 70-метров пилон и рубиненочервени петолъчки.

Днес тази архитектурна реликва, кацнала като летяща чиния на върха на планината, се руши, но все още носи най-зловещото си очарование – докато чака своето възраждане по международен проект.

2. Концлагерът на остров Персин 

По време на комунизма над 8 000 българи – предимно представители на интелигенцията – намират смъртта си в концлагера на дунавския остров Персин. Свързан с града Белене чрез понтонен мост, дарен от Сталин, островът пази мрачни следи от миналото.

Възстановката на портала с надписите на Максим Горки напомня за бруталността на режима: „Човек звучи гордо“ отпред, а отзад – „Ако врагът не се предаде, се унищожава!“. Мемориал все още няма, но мястото е достъпно за туристи, търсещи историческа истина и размисъл.

3. Потопената църква в язовир Жребчево 

Водната шир на язовир Жребчево крие драматичната история на село Запалня, чиито останки днес напомня само потопената църква „Св. Иван Рилски“.

Като призрачен кораб, храмът се извисява над водата и привлича посетители с меланхоличната си, но живописна атмосфера. Тази картина е емблематична за стотици български селища, унищожени по време на мащабното изграждане на язовири в социалистическа България.

4. Мраморното езеро край Брезово 

Това кристално чисто езеро със светлосин оттенък не е природен феномен, а изоставена мраморна кариера от времето на соца. Постепенно запълнена с дъждовна вода, днес тя се превръща в притегателно място за фотографи, водолази и любители на нестандартни гледки. Макар къпането да е забранено, много хора не устояват на изкушението да скочат в дълбините на това индустриално чудо.

5. Село Горно Луково

Източните Родопи крият едно от най-запомнящите се места за дарк туризъм – село Горно Луково.

Обезлюдено още по времето на социализма, то днес прилича на сцена от приказка, в която времето е спряло. Каменните къщи, обрасли с бръшлян, и рухналите църкви придават на селото мистична аура, която привлича фотографи и търсачи на автентична тъга и красота.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук