Зеленият преход: Българският форум, който развълнува COP29
В Green Transition Forum в българския павилион на COP29 се преплитат глобални проблеми и български успехи
Природните огньове излизат от директно от земята
Ако се чудите къде да е вашето следващо приключение, тази легендарна планина е точно това, което търсите. В югозападна Турция, близо до красивото крайбрежие на Анталия, се намира място, където митология и реалност се преплитат. Това е Янарташ, което се смята за легендарната планина Химера, известна с пламъците, които никога не угасват. Тези природни огньове, излизащи от земните недра, събуждат древни спомени и съвременни възхищения, разказва CNN Travel.
Митове и реалност
Гръцката митология разказва за огнедишащото триглаво чудовище Химера – същество, което тероризирало древната Ликия. Според Омир, Белерофонт, яздейки крилатия кон Пегас, убил звяра, следвайки волята на боговете. Но дали чудовището е било реалност? Или пламъците, които горят и днес в Янарташ, са вдъхновили тези разкази?
Исторически личности като древния писател Палефат твърдят, че митовете за Химерата не са просто измислици. В своето произведение „За невероятните неща“ той описва планината като място, от което „излиза огън“. И наистина, пламъците на Янарташ продължават да горят, точно както в античността.
Уникална природна гледка
Янарташ е част от Националния парк Олимпос Бейдаглари – район, богат на природна красота и археологически находки. Паркът е известен със своите тюркоазени заливи, скалисти върхове и исторически руини, които разказват за величието на някогашна Ликия. Но безспорно най-запомнящата се атракция са вечните огньове на Янарташ.
Пламъците, захранвани от метанови емисии, излизащи от земята, създават сюрреалистичен пейзаж, който удивлява посетителите. Според геолози, скалите в района съдържат рутений – елемент, който катализира образуването на метан и поддържа необичайното явление.
Магията на Янарташ
Посещението на Янарташ е възможност да се докоснете до нещо необикновено. Вечерите са най-подходящото време за това – когато пламъците светят най-ярко, а здрачът превръща мястото в мистична сцена. Екскурзоводът Ибрахим Генч, който посещава мястото от 1997 г., споделя:
„Тук можете да усетите духа на древността, сякаш митологията оживява пред очите ви.“
Руините на храма на Хефест, бога на огъня, добавят към атмосферата на Янарташ, а каменните пътеки водят през живописни гори към скалистия участък, осеян с огнени отвори. Въпреки изкушението, опитите да се използват пламъците за печене на храна са строго забранени, тъй като скалите са защитена културна зона.
В Green Transition Forum в българския павилион на COP29 се преплитат глобални проблеми и български успехи
Кой е собственикът на новия конкурент на X ?
Къде е най-доброто и най-лошото качество на пътя?