1 USD
1.90145 BGN
Петрол
76.16 $/барел
Bitcoin
$94,563.8

Toyota ще инвестира в японски космически стартъп за производство на ракети

Технологии

Освен ракети-носители, Toyota изгражда лунен роувър

Toyota, отваря новo изследователско звено и ще инвестира в японския стартъп Interstellar Technologies (IST), за да подпомогне масовото производство на ракети, съобщи най-голямата група автомобилни производители в света, цитирана от Reuters.

  • Защо компания за автомобили се "огледа" в космоса?
  • Има ли конкуренция в космическата индустрия Toyota?

IST казаха, че Woven by Toyota, дъщерно дружество на Toyota, което изгражда „град на бъдещето“ в Япония с технология за автономно шофиране, ще инвестира около 7 милиарда йени (44,4 милиона долара) в IST до първото затваряне на финансиране от серия F.

Като част от обвързването на капитала и бизнеса, Woven ще назначи директор в борда на IST и ще подпомогне производството на ракети чрез укрепване на веригите за доставки и корпоративното управление, се казва в изявление на IST.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Съобщението дойде след речта на председателя на Toyota Акио Тойода на търговското изложение CES в Лас Вегас в понеделник, където той съобщи за напредъка на експерименталния проект на компанията Woven City, чието изграждане беше обявено за първи път през 2020 г.

„Бъдещето на мобилността не трябва да се ограничава само до Земята или само до една автомобилна компания“, каза Тойода. — Говорейки за небето, ние изследваме и ракети.“

Освен ракети-носители, Toyota изгражда лунен роувър с японската космическа агенция, който може да превозва астронавти на повърхността на Луната за ръководената от НАСА програма Artemis.

Търговската надпревара за космоса се ускори през последното десетилетие, водена от компанията за ракети и сателити SpaceX на Илон Мъск.

Ходът от четвъртък е опит за осигуряване на бъдещ растеж, въпреки че фирмата се бори с икономическата несигурност и политическите сътресения в родната си страна.

Кои са Interstellar Technologies?

Базираната в Хокайдо IST през 2019 г. стана първата японска компания, която изпрати частна разработена ракета в космоса, но нейната орбитална ракета-носител Zero остава в процес на разработка.

Съперникът на IST Space One миналия месец опита втори полет на своята орбитална ракета Kairos, но изстрелването се провали.

Японското правителство има за цел да изстрелва 30 ракети годишно до началото на 2030 г. и да превърне Япония в азиатски космически център с космическа индустрия на стойност 8 трилиона йени, предоставяща субсидии на стартъпи като IST и Space One.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст