
Лагард: Митата на Тръмп ще имат негативен ефект за целия свят
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Колко струва новата технология?
AI се развива на бързи обороти, въпреки това все още изостава от човешкия интелект. Въпреки че може да обработва огромни количества данни, да разпознава модели и да генерира отговори с бързина, липсва му истинско разбиране и разсъждение и въпреки че се подобрява, проблемът с "халюцинациите" остава проблем.
Изследователи от университета Джон Хопкинс в Австралия, заедно с учени от Cortical Labs в Мелбърн променят играта създавайки компютри, изградени от човешки мозъчни клетки. Базираната в Мелбърн Cortical Labs пусна CL1 на Световния мобилен конгрес в Барселона тази седмица, описвайки го като "тяло в кутия", което притежава потенциала да революционизира AI и роботиката, съобщава The Independеnt.
Компютърът използва отгледани в лаборатория неврони, които растат върху силиконов чип, което им позволява да изпращат и получават електрически импулси. След това тази настройка се интегрира в операционната система за биологичен интелект (biOS) на Cortical Labs, чрез която потребителите могат да разгръщат код чрез невроните и да изпълняват изчислителни задачи.
Вътрешна животоподдържаща система от помпи, газ и контрол на температурата поддържат невроните живи до шест месеца.
„Прост начин да го опишем е като тяло в кутия“, каза Брет Каган, главен научен директор на Cortical Labs, пред New Atlas.
Суперкомпютърът може да се адаптира и учи по-ефективно от от конвенционалните компютри, базирани на силиций, използвани за обучение на съществуващи големи езикови модели като ChatGPT, същевременно тези суперкомпютри използват значително по-малко енергия. Ранна версия на биологичния компютър съдържа 800 000 човешки и миши неврони на чип, успя да се учи да играе видеоиграта Pong.
Cortical Labs съобщават, че първите компютри CL1 ще бъдат готови за доставка до клиенти през юни, като всяка единица ще струва около 35000 долара. Това е изненадващо достъпно като се има предвид, че технологиите от този тип стигат до 85000 долара или 80000 евро.
За контекст, „най-добрият провал“ на Apple Lisa, който проправи пътя за Macintosh и дори за Microsoft Windows, се продава за 9 995,00 долара през януари 1983 г., което, коригирано с инфлацията, излиза на сравними 32 500 долара днес.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Общо 32 летци по двата договора ще бъдат обучени в Съединените щати
Ето как са се променили цените през годините