
Три за щастие: Мъск обеща да създаде нова партия в САЩ
Ще разбие ли милиардерът двупартийната система на Америка?
Кадри показват как хуманоиди се мъчат да ритат топка
В събота в Пекин, Китай, се проведе необичаен футболен мач. Но не между хора. Четири отбора от хуманоидни роботи, всеки съставен от по трима играчи, се изправиха един срещу друг на изкуствен терен. Вдъхновението не беше победата, а тестовете как AI и роботиката се справят с динамиката и координацията на реална спортна игра, съобщава The Guardian.
Макар модерният футбол често да е критикуван, че е станал „роботизиран“ заради акцента върху тактиката и прецизността, кадрите от демонстрацията в Пекин показаха колко далеч сме от деня, в който изкуственият интелект може да замести Килиан Мбапе или Ерлинг Холанд. Роботите се затрудняваха с базови действия като ритане на топката, балансиране и движение. Не липсваха и „падания“ на терена, които са толкова чести, че ако това бяха реални футболисти, щяха да получат жълт картон за симулация. Двама от роботите дори се наложи да бъдат „евакуирани“ с носилка, след като не успяха да се изправят след падане.
Зад експеримента стои компанията Booster Robotics, чийто основател и изпълнителен директор Ченг Хао вярва, че спортните състезания са идеална среда за изпитания на хуманоидните машини. Те изискват сложна координация, бързи реакции и адаптация в реално време – качества, които тепърва ще се усъвършенстват в роботиката.
Ченг Хао дори допуска, че в бъдеще хората може да се изправят срещу роботи в състезания. Но, както показа демонстрацията в събота, роботите имат още дълъг път пред себе си, преди да бъдат истински конкурентоспособни на зеления терен.
Футболът на бъдещето изглежда футуристично, но съвсем реално. Хуманоидните роботи все още се учат да ходят, да ритат и да пазят баланс, но посоката е ясна - технологията постепенно навлиза в най-неочакваните територии.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Ще разбие ли милиардерът двупартийната система на Америка?
От януари 2026 г. около 6 милиона работници ще получават около 190 евро бруто повече на месец
Глобалната икономика навлиза в етап на дълбока трансформация, казва управителят на БНБ Димитър Радев