1 USD
1.86057 BGN
Петрол
73.79 $/барел
Bitcoin
$96,477.5

Сделката за рекордната заплата на Илон Мъск от 56 млрд. долара е отхвърлена отново

Технологии

В компанията приеха със значително мнозинство от 75% Мъск да получи заплащане в такъв размер, съдът обаче отказа

 

Съдия постанови, че рекордното възнаграждение на главния изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск в размер на 56 млрд. долара (47 млрд. паунда) няма да бъде възстановено, съобщи BBC.

Решението на съда в Делауеър идва след месеци на юридически спорове и въпреки че през лятото то беше одобрено от акционерите и директорите.

Съдия Катхалин Маккормик потвърди предишното си решение от януари, в което твърди, че членовете на управителния съвет са били твърде силно повлияни от Мъск. 

В отговор на решението Мъск написа в X: „Акционерите трябва да контролират гласовете на компаниите, а не съдиите“.

Tesla обеща да обжалва решението, заявявайки, че то е „погрешно“.

„Това решение, ако не бъде отменено, означава, че съдиите и адвокатите на ищците управляват компаниите в Делауеър, а не техните законни собственици - акционерите“, заяви компанията за електрически автомобили в публикация в X.

Снимка: Getty Images

Съдия Маккормик заяви, че пакетът от заплати би бил най-големият досега за шеф на листвана на борсата компания.

Според нея Tesla не е успяла да докаже, че пакетът от възнаграждения, който датира от 2018 г., е бил справедлив.

Мъск, шеф на X (бивш Twitter) и SpaceX, както и на Tesla, е най-богатият човек в света. Според индекса на милиардерите на Bloomberg нетното му състояние се оценява на около 350 млрд. долара. 

Той използва платформата си, за да изразява своите възгледи по широк кръг от теми, а статусът му изглежда ще се повиши още повече след победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ през 2024 г. Новоизбраният президент избра Мъск за ръководител на новосъздадения Департамент за правителствена ефективност (или Дог - като мема, свързан с кучета).

Тръмп заяви, че Doge ще помогне на администрацията „да премахне правителствената бюрокрация, да намали излишните регулации, да съкрати разточителните разходи и да преструктурира федералните агенции“. 

Гласуването на акционерите на Tesla за плащането премина със 75% през юни, но съдията не се съгласи, че плащането трябва да е толкова голямо, въпреки „креативните“ аргументи на адвокатите на Tesla.

„Дори ако гласуването на акционерите можеше да има ратифициращ ефект, то не можеше да го направи тук“, пише тя в становището си. 

Съдията също така постанови, че акционерите на Tesla, които заведоха дело срещу компанията и Мъск, трябва да получат 345 млн. долара под формата на хонорар, но не и исканите от тях 5,6 млрд. долара в акции на Tesla. Някои наблюдатели заявиха, че решение в полза на Мъск и Tesla би нанесло удар върху законите за конфликт на интереси в Делауеър.

Снимка: iStock

Идеята на правилата за конфликт на интереси е да защитават всички инвеститори, а не само миноритарните, каза Чарлз Елсън от Центъра за корпоративно управление „Вайнберг“ към Университета на Делауеър. 

Елсън заяви, че становището на съдия Маккормик е добре обосновано.

„Имаше съвет, който не беше независим, процес, доминиран от главния изпълнителен директор, и пакет, който излизаше извън всякакви разумни граници“, каза той. „Това е доста сложна комбинация.“

Елсън заяви, че очаква Tesla да се опита да възстанови подобен пакет от заплати в Тексас, където компанията премести юридическата си база по-рано тази година след решението за заплатите.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст