1 USD
1.89445 BGN
Петрол
76.68 $/барел
Bitcoin
$95,877.6

„Не се продава“, казва шефът на ChatGPT след офертата на Мъск

Технологии

За разлика от много технологични гиганти, като Meta или Microsoft, OpenAI не е публично търгувана компания

Главният изпълнителен директор на OpenAI, собственик на ChatGPT, заявява, че „не се продава“ след офертата за поглъщане на стойност 97,4 млрд. долара от консорциум от инвеститори, воден от Илон Мъск, съобщава BBC.

Сам Олтман, който е съосновател на OpenAI заедно с Мъск, преди да се стигне до публични разногласия, довели до напускането му, говори на срещата на върха AI Action Summit в Париж.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: Getty Images

„Ние сме необичайна организация и имаме мисията да направим така, че AGI (изкуственият общ интелект) да бъде от полза за цялото човечество, и сме тук, за да го направим“, каза Oлтман в интервю на сцената.

Когато бе помолен да даде определение за AGI, Алтман каза, че „повечето хора го използват в смисъл на наистина силни, мощни системи за изкуствен интелект“. 

Адвокатът на Мъск, Марк Тобероф, потвърди, че в понеделник той е представил офертата за всички активи на OpenAI на нейния борд.

По-рано, в отговор на този ход, Oлтман публикува в социалната медийна платформа на Мъск X: „не, благодаря, но ако искате, ще купим twitter за 9,74 млрд. долара“.

Кой е собственик на OpenAI?

Снимка: Getty Images

За разлика от много технологични гиганти, като Meta или Microsoft, OpenAI не е публично търгувана компания. Вместо това тя има сложна структура, която включва партньорство между нестопански и стопански клонове.

Мъск казва, че иска да я върне към нейните нестопански корени и първоначалната ѝ мисия да разработва изкуствен интелект в полза на човечеството. Мъск обаче притежава и конкурентна фирма - xAI. 

Кристи Питс, технологичен инвеститор от Сан Франциско, заяви пред BBC, че е скептичен относно мотивите на Мъск.

„Смятам, че е справедливо да бъдем доста подозрителни към това, като се има предвид, че той самият има конкурент... който е структуриран като компания с идеална цел, така че мисля, че тук има нещо повече, отколкото се вижда на пръв поглед“, каза тя.

Олтман е предположил нещо подобно, казвайки пред Axios, че Мъск е „конкурент, който не е в състояние да ни победи на пазара и знаете ли, вместо това просто се опитва да каже, като например: „Ще купя това“, с пълно пренебрежение към мисията“.

Олтман е главен изпълнителен директор на OpenAI и участва в управителния съвет на организацията с нестопанска цел.

През май миналата година той заяви, че не притежава никакви акции на организацията. 

Олтман иска да превърне организацията в дружество с изцяло стопанска цел, което според него ще ѝ позволи да събере повече средства, които да вложи в изследвания на изкуствения интелект.

Решението за бъдещето на OpenAI обаче не е само на Олтман - управителният съвет ще има думата за бъдещето на компанията и може да подкрепи продажбата, особено ако офертата бъде увеличена. 

Предложената оферта от 97,4 млрд. долара е много по-ниска от 157-те млрд. долара, на които беше оценена OpenAI при последния кръг на финансиране през октомври миналата година. Преговорите за допълнителен кръг на финансиране предполагат, че сега тя се оценява на 300 млрд. долара.

В изявлението си Тоберов заяви, че консорциумът ще бъде „готов да обмисли възможността да достигне или надхвърли“ всяка потенциална по-висока оферта. 

„Като съосновател на OpenAI и най-иновативният и успешен лидер в технологичната индустрия в историята, Мъск е човекът, който е в най-добра позиция да защити и развие технологията на OpenAI“, добави адвокатът на Мъск от негово име и от името на други инвеститори.

Снимка: Getty Images

Създателят на ChatGPT се обединява и с друг американски технологичен гигант - Oracle, заедно с японска инвестиционна компания и емиратски държавен инвестиционен фонд, за да изгради инфраструктура за изкуствен интелект в САЩ на стойност 500 млрд. долара.

Новата компания, наречена The Stargate Project, беше обявена в Белия дом от президента Доналд Тръмп, който я определи като „най-големия инфраструктурен проект за изкуствен интелект в историята“ и заяви, че тя ще помогне да се запази „бъдещето на технологиите“ в САЩ.

Мъск, въпреки че е главен съветник на Тръмп, заяви, че предприятието „всъщност не разполага с парите“, които е обещало да инвестира, въпреки че също така не предостави никакви подробности или основания за коментарите.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.