
Наша съседка обмисля данъци за необвързани и неженени хора
„Време е за завръщане, раждане и ново начало“
Не вярвайте на тези митове за вашите устройства
Технологиите понякога могат да изглеждат доста мистериозни, така че е твърде лесно да се разпространят погрешни схващания.
Трябва ли да заравяте намокрен телефон в ориз? Нуждаете ли се от VPN, за да използвате обществени Wi-Fi мрежи? Телефонът ви тайно ли записва разговорите ви? Отговорът на тези и други въпроси е „не“, но вярването в противното може да бъде вредно.
Ето в кои технологични митове да не вярвате, според Fast Company.
Идеята, че невареният ориз ще изтегли влагата от напоен с вода телефон, е толкова разпространена, че дори Apple се опитва уточни, че не е точно така.
„Не поставяйте iPhone-а си в торба с ориз“, се казва в документацията за поддръжка на компанията. „Това може да позволи на малки частици ориз да повредят вашия iPhone.“
Вашият телефон може вече да е водоустойчив, което прави трика с ориза излишен. Но ако не е, iFixit препоръчва да отърсите излишната вода, да изключите телефона и да го оставите да изсъхне възможно най-дълго. Поставянето на телефона ви в ориз ви принуждава да го оставите на мира, което може да обясни защо митът продължава да съществува.
След появата на последните менюта на приложенията в iOS и Android, се появиха твърде много хора, които натрапчиво плъзгат нагоре, за да затворят принудително всичките си приложения, погрешно вярвайки, че това ще удължи живота на батерията. Всъщност, принудителното затваряне на всичко може да влоши производителността и живота на батерията , защото приложенията ви ще използват повече енергия всеки път, когато се презаредят напълно. Дори Apple казва, че трябва да се затваря принудително приложение само ако не реагира и същата логика важи и за телефоните с Android.
Погрешните схващания за режима „инкогнито“ са толкова широко разпространени, че Google трябваше да уреди колективен иск миналата година, след като потребители на Chrome твърдяха, че той предоставя фалшиво чувство за поверителност. Ето какво всъщност прави режимът „инкогнито“ или „частно сърфиране“ на вашия браузър:
Предотвратява показването на сайтове в историята на сърфирането ви, така че други хора с достъп до компютъра ви да не могат да ги видят.
Позволява ви да разглеждате сайтове, без да сте влезли в профила си, без да се пренасят никакви ваши взаимодействия от предишни посещения.
Тези режими не ви правят невидими онлайн, тъй като уебсайтовете все още могат да събират данни и да използват идентификатори като вашия IP адрес, за да ви проследяват. И ако влезете в уебсайт, докато използвате режим „инкогнито“, тази активност ще бъде свързана с вашия акаунт.
Използвайте уеб браузър със силни вградени защити за проследяване и евентуално VPN, ако сте изключително загрижени за поверителността (въпреки че VPN мрежите също не са панацея ). Разширение за блокиране на реклами може да помогне, но само ако сте го настроили да работи в режим „инкогнито“.
Благодарение на многократните предупреждения на ФБР през годините, идеята, че публичните USB портове за зареждане могат да заразят вашите устройства със зловреден софтуер, стана широко разпространена, но реалната заплаха от „кражба на токени“ остава теоретична. Към днешна дата никой не е предоставил нито един реален пример за разпространение на вируси от портове за зареждане. Освен това, както Android, така и iOS изискват разрешение за прехвърляне на данни, когато свързвате телефона си с друго устройство – нещо, което, надяваме се, бихте отхвърлили, когато го включите в опасен порт.
Какво да направите по въпроса: Вашите собствени адаптери и кабели може да са по-бързи така или иначе - особено ако сте следвали моето ръководство за купуване - но не бих се притеснявал да използвам портове за зареждане на хотели или кафенета в случай на нужда.
Това е също толкова разпространено, колкото и митът за кражбата на алкохол, но поне преди беше истина . В днешно време ще забележите, че почти всеки уебсайт има „https“ в адреса си, което показва, че трафикът ви е криптиран. Това прави криптирането от VPN излишно. В изключително редките случаи, когато даден уебсайт предава некриптирани данни през Wi-Fi, вашият браузър ще използва строги предупреждения, за да се опита да ви попречи да го посетите.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
„Време е за завръщане, раждане и ново начало“
Какви са новите такси в най-желаните специалности?
Повече от 100 служители са освободени от работа