1 USD
1.81146 BGN
Петрол
72.41 $/барел
Bitcoin
$83,493.5

Как работи Signal, приложението през което изтече военен план на САЩ

Какво е Signal и безопасно ли е?

Акаунтът на главния редактор на The Atlantic бе добавен към групов чат със Служителите по националната сигурност в САЩ, координиращи плановете за въздушни удари. Грешката повдигна въпроси за това как трябва да се борави с изключително чувствителната информация.

Журналистът Джефри Голдбърг разказа подробно дискусията, която се е случила в приложението за съобщения Signal часове преди ударите срещу подкрепяните от Иран бунтовници хуси в Йемен, наредени от Доналд Тръмп.

Снимка: The Atlantic

Оттогава Съветът за национална сигурност заяви, че съобщенията „изглеждат автентични“ и че проучва как номерът на журналист е добавен към веригата, казва AP. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Какво е Signal и как работи?

Това е приложение, което може да се използва за директни съобщения и групови чатове, както и за телефонни и видео разговори. Signal използва криптиране от край до край за своите услуги за съобщения и обаждания, което не позволява на трета страна да преглежда съдържанието на съобщения или да слуша разговори.

С други думи, съобщенията и обажданията, изпратени през Signal, се кодират и само подателят и получателят от всеки край имат ключа за дешифрирането им.

Снимка: The Atlantic

Протоколът за криптиране на Signal е с отворен код, което означава, че е свободно достъпен за всеки, който може да го използва или модифицира. Протоколът за криптиране се използва и от друга популярна услуга за чат, платформата WhatsApp на компанията Meta.

Снимка: The Atlantic

Шифроването на Signal е включено по подразбиране, за разлика от друго популярно приложение за съобщения, Telegram, което изисква потребителите да го включат ръчно, като тази услуга не е достъпна за групови чатове.  

Signal има функции, които използват и други приложения за съобщения. Той позволява на потребителите да хостват групови чатове с до 1000 души и съобщенията могат да бъдат настроени да изчезват автоматично след определено време.

Безопасно ли е?

Signal рекламира поверителността на своята услуга - и експертите са съгласни, че е по-сигурна от конвенционалните текстови съобщения.

Но може да бъде хакнат.

Правителствени служители са използвали Signal за организационна кореспонденция, като например насрочване на срещи, но в администрацията на Байдън хората, които са имали разрешение да го изтеглят на телефоните си, са били инструктирани да използват приложението пестеливо, според бивш служител по националната сигурност, служил в администрацията.

Служителят, който пожела анонимност, за да говори за методите, използвани за споделяне на чувствителна информация, каза, че Signal най-често се използва за уведомяване на някого, че трябва да провери за класифицирано съобщение, изпратено чрез други средства.

Освен притесненията относно сигурността, Signal и други подобни приложения могат да позволят на потребителите да заобикалят законите за отворени записи. Без специален софтуер за архивиране съобщенията често не се връщат при искания за публична информация.

В статията в Atlantic Голдбърг пише, че някои съобщения трябва да изчезнат след една седмица, а други след четири.

Други държавни служители използват ли Signal?

Приложенията за криптирани съобщения стават все по-популярни сред държавните служители, според скорошен преглед на Associated Press.

Щатски, местни и федерални служители в почти всеки щат имат акаунти в приложения за криптирани съобщения, а много от тези акаунти са регистрирани на държавни мобилни телефонни номера. Някои са регистрирани и на лични номера.

Кой стои зад Signal?

Произходът на приложението датира от преди повече от десетилетие, когато е създадено от предприемач, който носи името Мокси Марлинспайк, който за кратко беше ръководител на продуктовата сигурност в Twitter, след като продаде стартъпа си за мобилна сигурност на компанията той обедини две съществуващи приложения с отворен код, едно за текстови съобщения и едно за гласови повиквания, за да създаде Signal.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук