Ядливи чаши за кафе? Българска компания променя правилата (ВИДЕО)
Изпий кафето, изяж чашата - промени света!
Каква е новата технология?
В частната компания за аерокосмически и космически технологии се работи върху нова иновация, която ще промени света. Заобиколени от най-модерното оборудване, инжинерите от компанията се изследват сребриста метална кутия, обвита вв зветни жици. Това е машина, която обещава да произвежда кислород директно от лунен реголит. Това лято, според данни на BBC, експериментът достига друго ниво.
Как работи технологията?
Във вакуумна камера, симулираща условията на Луната, инженерите тестваха способността на устройството да извлича кислород от имитация на лунна почва – фин прах, известен със своите остри песъчинки и метални оксиди. Машината използва процес, наречен карботермална реакция. Реголитът се нагрява до температури над 1650°C, при което се добавят химични реагенти, за да се освободи кислород.
Ако технологията се докаже в реални условия, тя може да намали разходите за мисии с милиарди долари. Вместо да транспортират кислород от Земята, бъдещите астронавти ще могат да го добиват директно на място – както за дишане, така и за ракетно гориво.
Лунната почва: от кислород до метали
Лунният реголит не е просто източник на кислород. Той съдържа метали като желязо, титан и литий, които могат да се използват за 3D печат на резервни части или дори за изграждане на лунни структури. Целта е да се сведат до минимум зависимостта от доставки от Земята.
Проблемът с лунната гравитация
Лунната гравитация, която е само една шеста от земната, представлява значително предизвикателство. Слабото гравитационно привличане може да забави процеса на отделяне на кислородните мехурчета от електродите. Може да се наложи машините да вибрират или да използват специални технологии, за да се справят с този проблем.
За разлика от електролизата, технологията на Sierra Space създава кислородни мехурчета, които се освобождават свободно, без да се залепват по повърхността на електродите. Това може да даде на компанията конкурентно предимство.
Лунният реголит: материал на бъдещето
Освен за производство на кислород и метали, лунната почва може да се използва и за строителство. В експерименти инжинерите са разтопили реголит в здрав, стъклоподобен материал, който може да се превърне в тухли за изграждане на лунни бази. Тези технологии могат да направят живота на Луната реалност, а оттам и пътят към Марс ще стане по-кратък.
Какво следва?
Докато Sierra Space и други компании продължават да развиват своите технологии, учените се надяват, че първите тестове на Луната ще се проведат до 2028 г. или по-късно. Успехът на тези мисии ще определи дали човечеството може да изгради самодостатъчни бази извън Земята.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Изпий кафето, изяж чашата - промени света!
В компанията работят общо 62 000 души
Ние имаме 50-60 километра писти, в Алпите имат по 300 километра писти, казва Ивелин Кичуков