Google ще ползва ядрена енергия, за да захранва данните с изкуствен интелект

Споразумението е за малки ядрени реактори за генериране на огромни количества енергия

 

Google подписа споразумение за използване на малки ядрени реактори за генериране на огромни количества енергия, необходима за захранване на своите центрове за данни с изкуствен интелект (AI).

Компанията казва, че споразумението с Kairos Power ще позволи да започне да използва първия реактор през това десетилетие.

Компаниите не дадоха подробности за това на каква стойност е сделката или къде ще бъдат построени заводите. Технологичните фирми все повече се обръщат към ядрени източници на енергия, за да доставят електроенергия, използвана от огромните центрове за данни, които задвижват ИИ.

„Мрежата се нуждае от нови източници на електроенергия, за да поддържа AI технологиите“, каза Майкъл Терел, старши директор за енергия и климат в Google. По думите му това споразумение спомага за ускоряването на нова технология за чисто и надеждно посрещане на енергийните нужди и отключване на пълния потенциал на ИИ за всички.

Сделката с Google „е важна за ускоряване на комерсиализацията на модерната ядрена енергия чрез демонстриране на техническата и пазарна жизнеспособност на решение, което е критично за декарбонизирането на електрическите мрежи“, каза изпълнителният директор на Kairos Джеф Олсън.

Плановете все още трябва да бъдат одобрени от Комисията за ядрено регулиране на САЩ, както и от местните агенции, преди да им бъде разрешено да продължат.

Миналата година американските регулатори дадоха на базираната в Калифорния Kairos Power първото разрешение от 50 години за изграждане на нов тип ядрен реактор. През юли компанията започна изграждането на демонстрационен реактор в Тенеси.

Стартъпът е специализиран в разработването на по-малки реактори, които използват разтопена флуорна сол като охлаждаща течност вместо вода, която се използва от традиционните ядрени централи.

Ядрената енергия, която е почти без въглерод и осигурява електричество 24 часа в денонощието, става все по-привлекателна за технологичната индустрия, тъй като се опитва да намали емисиите, въпреки че използва повече енергия.

Глобалното потребление на енергия от центровете за данни се очаква да се удвои повече от два пъти до края на десетилетието, според банковия гигант Goldman Sachs на Wall Street.

Критиците обаче казват, че ядрената енергия не е безрискова и произвежда дълготрайни радиоактивни отпадъци.

Миналия месец Microsoft постигна сделка за рестартиране на операциите в енергийната централа Three Mile Island, мястото на най-тежката ядрена авария в Америка през 1979 г.

През март Amazon заяви, че ще закупи център за данни с ядрено захранване в щата Пенсилвания.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст