В каква валута ще са промоциите в магазина, когато приемем еврото и как ще се връща ресто?
Кога левът ще престане да бъде средство за плащане?
В кои страни доставчиците са забранени?
Единадесет държави, по-малко от половината от 27-те държави-членки на ЕС, са използвали законови правомощия, за да наложат ограничения на доставчици на телекомуникации, които се считат за високорискови за 5G мрежова инфраструктура, каза говорител на Европейската комисия пред Euronews.
Една нова държава се присъедини към списъка от миналия февруари, а още няколко страни в момента са в процес, каза Комисията. Това се случва, след като през 2020 г. Комисията прие така наречения 5G Cybersecurity Toolbox за защита на 5G мрежите от киберзаплахи и рискове.
Държавите-членки на ЕС се съгласиха да прилагат ограничения за доставчици, считани за високорискови като китайските Huawei и ZTE, поради опасения за сигурността. Освен забраните, повечето държави от ЕС са въвели правила за ограничаване на доставчиците: 21 са приели правила, а три имат законодателни актове. Това позволява на националните органи да ограничават или предотвратяват доставчици, които се считат за високорискови за 5G мрежи, когато счетат за необходимо.
Въпреки това усилията, положени от националните правителства, не са достатъчни и според служител на ЕС се очакват допълнителни действия в случай на неспазване.
Кои са страните?
През 2018 г. Huawei и нейният конкурент ZTE бяха ударени от глобално недоверие, когато правителствата в Япония, САЩ и ЕС изключиха производителите от публични търгове и от разгръщане на телекомуникационни мрежи, предвид обвинения в шпионаж и опасения за китайски държавни връзки.
Швеция беше сред първите страни, които забраниха на мрежовите оператори да използват оборудване на Huawei. Правителството също нареди на Huawei да премахне оборудването, което вече е инсталирано до 1 януари 2025 г. Други страни, които забраниха на Huawei да играе роля в тяхната 5G мрежова инфраструктура са: Великобритания, Дания, Швеция, Естония, Португалия, Румъния. По информация на Euronews Италия и Франция също попада в този списък, но не е забранила изцяло китайските производители.
Незаконно ли е да притежавате Huawei?
В момента повече от 170 страни използват Huawei. Android Authority казва, че не е незаконно да притежавате тяхно устройство.
Словения е една от малкото страни в ЕС, които не забраниха директно връзката с 5G мрежите си и Huawei. През 2022 г. опозиционните партии отхвърлиха правителствения законопроект, Закона за електронните комуникации, който би позволил високорисковите производители да бъдат изключени от пазара, заявявайки, че законът е насочен срещу компанията.
Кога левът ще престане да бъде средство за плащане?
Под собствеността на Мъск X е активно рекламиран като алтернатива на традиционните медии
Евентуална американска собственост върху "Северен поток 2" ще осигури лост в мирните преговори с Русия, според него