
Илюзия на стабилност? Инфлацията в САЩ пада, но икономистите очакват обрат
Яйцата поевтиняват, какво показват данните от април
Посочват се редица проблеми със съоръжението, включително сгради, които „буквално се разпадат“
Президентът Доналд Тръмп заяви, че ще „нареди на правителството да възстанови и отвори отново Алкатраз“. Това е бивш затвор на малък остров със същото име край бреговете на Сан Франциско, в който някога са били държани едни от най-опасните престъпници в страната. Включително Ал Капоне, Джордж Кели, Джеймс „Уайти“ Бълджър.
Затворът, който беше затворен преди 60 години поради лоша инфраструктура и високи разходи за поддръжка, „ще служи като символ на законност, ред и справедливост“, както обяви Тръмп в социалната мрежа Truth. По-късно той превърна съобщението в „идея“, която му хрумна, докато федералните съдии се опитваха да гарантират, че депортираните мигранти ще получат справедлив процес, съобщава Forbes.
Стратегическото местоположение на остров Алкатраз на входа на залива на Сан Франциско го прави идеален за укрепване. Американската армия построила крепост точно там през 1850-те години. Той е оборудвал артилерията, необходима за защита на залива от евентуално нашествие по време на борбата за интересите на САЩ в Тихия океан. Използван е и за защита на град Сан Франциско от конфедеративните нашественици по време на Гражданската война. Скоро след това е превърнат във военен затвор, какъвто остава до 20-ти век.
Почти 300 000 долара са инвестирани в модернизация, по-добри медицински услуги, две нови стълбища, 12 нови врати за коридори. През юни 1934 г. корпорацията Teletouch от Ню Йорк започва инсталирането на електромагнитна система за откриване на метали, добавена към кея, главния вход към клетъчните блокове. След голямата буря през 1935 г. и промяната на цялата конструкция, през 1939 г. идват нови разходи, когато е инвестиран един милион долара за цялостен ремонт на машинното отделение, главния генератор, водната кула, нови блокове за офицерите и др.
Според Федералното бюро на затворите, експлоатацията му е била близо три пъти по-скъпа от други федерални институции. Националната паркова служба инвестира милиони долари в структурна стабилизация на бетона. След затварянето си през 1963 г., спонсорирано от главния прокурор Робърт Кенеди, Алкатраз се превръща в една от емблематичните туристически атракции на „залива“ и Сан Франциско. Годишно приема около 1,6 милиона посетители и генерира приходи от над 60 милиона долара.
Още през 1934 г. първата група от 137 затворници пристига в Алкатраз от затвора в Канзас. Повечето от затворниците бяха известни банкови обирджии, фалшификатори или убийци. В началото два случая също споменаха нещо за условията в затворите. Първият, в който Ед Утки се самоубива, и вторият, когато Руфъс Пърсфул си отрязва пръстите, след като грабва брадва от пожарна кола. Той помоли друг затворник да направи същото с другата му ръка.
Един писател описва Алкатраз като „голямата кофа за боклук на залива Сан Франциско, в която всеки федерален затвор хвърля най-гнилите си ябълки“. Репутацията на затвора не беше подпомогната от пристигането на по-опасни американски престъпници.
Затворниците в Алкатраз са имали право на храна, дрехи, подслон и медицински грижи. Всички останали привилегии, включително посещения на семейството или достъп до книги, художествени материали и музика, трябваше да бъдат заслужени. Алкатраз е имал средно между 260 и 275 затворници, по-малко от 1% от общия брой затворници в сравнение с федералните затвори. Повечето от затворниците бяха престъпници, които не спазваха правилата на другите затвори и бяха склонни към бягство. Едно такова нещо промени съдбата както на затвора, така и на всички бъдещи затворници. След него всичко беше далеч по-строго и нечовешко.
Експерти по затворите и историци изразиха сериозни съмнения относно осъществимостта на плана на Тръмп. „Честно казано, в началото си помислих, че е шега“, каза Хю Харвиц пред BBC. Той е изпълняващ длъжността директор на Федералното бюро на затворите от май 2018 г. до август 2019 г. „Не е реалистично да се мисли, че може да се поправи. Ще трябва да се събори и да се започне отначало.“
Харвиц посочи редица проблеми със съоръжението, включително сгради, които „буквално се разпадат“. И килии, където „човек с височина два метра не може да се изправи“. „Няма подобрения в сигурността. Няма камери. Няма огради“, добави той. „Не можеш да управляваш затвор.“
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Яйцата поевтиняват, какво показват данните от април
Кои служители ще бъдат засегнати от измененията?