
Тази подправка е по-ценна от злато – цената ѝ достига до 40 евро за грам
Защо цената е толкова висока?
Може би се чудите кога е най-дългият ден на Земята и ако все още не знаете, то отговорът винаги е - „днес“. Ето защо.
Земята е странно нещо и е трудно да не се разочароваме от различните научни неща, които сякаш нямат смисъл. Но защо всеки един ден се превръща в най-дългия ден на Земята. Сега вероятно се чудите защо това е факт, но е много просто защо се случва.
Забравете за часовниците, които се въртят назад или напред, за всички аларми в календара на телефона ви за това кой е най-дългият или най-късият ден - това не е правилно. Всичко е свързано с Луната. Тази гигантска скала има значително влияние върху нашата планета.
По-конкретно, начинът, по който гравитационното ѝ поле влияе на нашите „приливи“, които са периодичното покачване и спадане на морските нива. Приливите и отливите ще се променят в зависимост от това коя страна на Земята е по-близо до Луната, причинявайки приливна издутина, когато е най-близо, пише Unilad.
Докато Земята се върти около оста си в рамките на 24 часа, а орбиталният период на въртене на Луната е 27,5 дни. Поради това въртене, приливната издутина е малко по-напред от Луната, тъй като Земята се върти по-бързо около оста си и кара Луната леко да ускорява, докато приливната издутина я придърпва по-близо.
Тъй като приливната издутина придърпва Луната, Луната от своя страна изсмуква ротационната енергия на Земята, карайки я да се забави малко. Чрез бавното си въртене, продължителността на деня се удължава с около 0,0018- 0,0023 секунди на всеки 100 години.
Според Книгата на рекордите на Гинес: „Скоростта, с която Земята се върти, постепенно се забавя поради процес, наречен приливно триене, както и феномен, известен като свързване между ядрото и мантията. Тези сили удължават продължителността на деня с 0,0018 секунди (1,8 милисекунди) всеки век. Това означава, че най-дългият ден е винаги днес, макар и само с незабележимо увеличение.“
Така че, всеки ден става малко по-дълъгот предишния.
През 1900 г. един ден е бил точно 24 часа, но анализ на астрономически наблюдения показва, че началото на двадесет и първи век е с продължителност приблизително 24 часа и 0,002 секунди. Тъй като всеки ден е малко по-дълъг от 24 часа, понякога се добавя допълнителна секунда (високосна секунда), така че времето, което използваме всеки ден, да е същото като времето на въртене на Земята.
Тези високосни секунди обикновено се добавят преди полунощ на 30 юни или 31 декември, като този процес е въведен за първи път на 30 юни 1972 г.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Защо цената е толкова висока?
Холивуд харчи цяло състояние за няколко минути екранно време
След три години на двуцифрено увеличение, страната навлиза в период на умерен ръст и замразени доходи в публичния сектор