1 USD
1.69895 BGN
Петрол
70.68 $/барел
Bitcoin
$106,242.0

Защо най-дългият ден на Земята винаги ще бъде днес?

Може би се чудите кога е най-дългият ден на Земята? Вижте отговора

Може би се чудите кога е най-дългият ден на Земята и ако все още не знаете, то отговорът винаги е - „днес“. Ето защо.

Земята е странно нещо и е трудно да не се разочароваме от различните научни неща, които сякаш нямат смисъл. Но защо всеки един ден се превръща в най-дългия ден на Земята. Сега вероятно се чудите защо това е факт, но е много просто защо се случва.

Забравете за часовниците, които се въртят назад или напред, за всички аларми в календара на телефона ви за това кой е най-дългият или най-късият ден - това не е правилно. Всичко е свързано с Луната. Тази гигантска скала има значително влияние върху нашата планета.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

По-конкретно, начинът, по който гравитационното ѝ поле влияе на нашите „приливи“, които са периодичното покачване и спадане на морските нива. Приливите и отливите ще се променят в зависимост от това коя страна на Земята е по-близо до Луната, причинявайки приливна издутина, когато е най-близо, пише Unilad.

Докато Земята се върти около оста си в рамките на 24 часа, а орбиталният период на въртене на Луната е 27,5 дни. Поради това въртене, приливната издутина е малко по-напред от Луната, тъй като Земята се върти по-бързо около оста си и кара Луната леко да ускорява, докато приливната издутина я придърпва по-близо.

Тъй като приливната издутина придърпва Луната, Луната от своя страна изсмуква ротационната енергия на Земята, карайки я да се забави малко. Чрез бавното си въртене, продължителността на деня се удължава с около 0,0018- 0,0023 секунди на всеки 100 години.

Според Книгата на рекордите на Гинес: „Скоростта, с която Земята се върти, постепенно се забавя поради процес, наречен приливно триене, както и феномен, известен като свързване между ядрото и мантията. Тези сили удължават продължителността на деня с 0,0018 секунди (1,8 милисекунди) всеки век. Това означава, че най-дългият ден е винаги днес, макар и само с незабележимо увеличение.“

Така че, всеки ден става малко по-дълъгот предишния.

През 1900 г. един ден е бил точно 24 часа, но анализ на астрономически наблюдения показва, че началото на двадесет и първи век е с продължителност приблизително 24 часа и 0,002 секунди. Тъй като всеки ден е малко по-дълъг от 24 часа, понякога се добавя допълнителна секунда (високосна секунда), така че времето, което използваме всеки ден, да е същото като времето на въртене на Земята.

Тези високосни секунди обикновено се добавят преди полунощ на 30 юни или 31 декември, като този процес е въведен за първи път на 30 юни 1972 г.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Виж всички предложения от брошурата тук