Защо Бразилия отглежда толкова много соя и яде толкова малко?

Свят

Бразилците ще трябва да отделят заплатата си за цял ​​ден само за 250 грама тофу, произведено от соя

 

Бразилия е най-големият производител на соя в света, като доставя средно над милион тона седмично до Китай. Но за разлика от Азия и други пазари, където соята е синоним на евтин ежедневен протеин, бразилците ядат толкова малко от нея, че тя се превърна в скъп нишов продукт.

Снимка: Reuters

На своите внимателно подбрани страници в социалните медии, готвачи от висок клас приготвят кубчета тофу, украсени с годни за консумация цветя и лепкав ориз, покрит с едамаме, увит в тънко нарязани моркови.

В супермаркетите на Сао Пауло бразилците с минимална работна заплата ще трябва да отделят заплатата си за цял ​​ден само за 250 грама тофу.

Снимка: Reuters

Боливийците, нигерийците и руснаците консумират повече соя средно от бразилците, според консултантската компания за земеделие Agromeris. Установено е, че Бразилия е единственият голям пазар за храни, който произвежда толкова много соя, но не я консумира.

Снимка: Reuters

Джейкъб Голбиц, който ръководи проучването преди няколко години, каза, че всичко се дължи на културата.

Кога Бразилия започва да произвежда соя?

Масовото производство на соя започва едва през 70-те години на миналия век в Бразилия, след като нова наука отваря вратата за отглеждане на стокови култури в огромната, слабо населена вътрешност на страната.

Снимка: Reuters

Извън азиатската диаспора, бразилците все още гледат накриво на екзотичните зелени зърна - почти всички от тях се отглеждат за износ в Азия и Европа за угояване на едър рогат добитък, прасета, птици и риба.

Предвижда се Бразилия да произведе рекордните 170 милиона метрични тона соя през следващата си реколта, в сравнение със 125 милиона метрични тона, отглеждани в Съединените щати, които надмина през 2020 г.

Бумът дойде с екологични разходи. В продължение на десетилетия разширяващата се соева граница на Бразилия е допринесла за обезлесяването в тропическите гори на Амазонка и саваната.

Снимка: Reuters

Около 98% от бразилската соя е генетично модифицирани организми (ГМО), за да издържат на интензивната употреба на хербициди в промишлени плантации, което добави стигма на местния пазар. Така че хранителните компании, предлагащи тофу и соево мляко на придирчивите бразилци, разчитат на скъпо паралелно отглеждане на органична соя без ГМО – или вносни продукти от далечна Япония – и цените са високи.

Снимка: Reuters

Бразилският закон не забранява консумацията на соя с ГМО от човека. Компаниите обаче полагат големи усилия и плащат солидна премия, за да доставят традиционна соя, която за мнозина се е превърнала в синоним на органични и здравословни съставки.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст