Изслушват Екатерина Захариева: Как протича изборът на еврокомисари?

Свят

Обясняваме стъпка по стъпка как преминава този процес

 

Днес (05.11.2024 г.) започва изслушването на българския кандидат за еврокомисар Екатерина Захариева, която ще се бори за ресор „Стартъпи, научни изследвания и иновации“.

Според правилата ресорната комисия на Европейският парламент (ЕП), която отговаря за изслушването е Комисия по промишленост, изследвания и енергетика, като Комисията по култура и образование, е поканена да участва в изслушването и да зададе един въпрос с искане за устен отговор.

Комисията по култура и образование няма да има право на глас при оценката на изслушването. Българските членове на комисията по промишленост, изследвания и енергетика са: Цветелина ПЕНКОВА (СиД), заместник-председател, Ева МАЙДЕЛ (ЕНП) пълноправен член, Радан КЪНЕВ (ЕНП), заместник член, Петър ВОЛГИН (ЕСН), заместник член.

В комисията по култура и образование са: Христо ПЕТРОВ (Renew Europe), заместник-председател, Ивайло ВЪЛЧЕВ (ЕКР), пълноправен член, Андрей НОВАКОВ (ЕНП), заместник член, Никола МИНЧЕВ (Renew Europe), заместник член.

Заместник-говорителят на ЕП Делфин Колар в изявление пред медиите уточни подробностите около изслушването, като едноседмичният маратон, през който кандидатите на 27-те страни-членки трябва да се преборят за одобрението на евродепутатите от ресорните комисии, би трябвало да приключи на 12 ноември.

Как протичат изслушванията за еврокомисар?

  • Едно изслушване на кандидат за член на Европейската комисия продължава 3 часа, с 15-минутно встъпително изказване и въпроси от евродепутатите. Всяка политическа група разпределя времето между своите членове.
  • В зависимост от ресора кандидатът може да бъде оценяван от една или няколко комисии. Всеки кандидат ще бъде изслушан от водещите комисии за ресора му, като на изслушването могат да присъстват и комисии с покана, които също могат да зададат един въпрос.
  • Председателят и координаторите на политическите групи от комисиите се събират веднага след изслушването, за да преценят дали кандидатът отговаря на изискванията;
  • В срок от 24 часа те изпращат поверително писмо с мнението си до Съвета на председателите на комисии. В писмото с оценката, което изготвят, трябва да се даде отговор на няколко основни въпроса - дали кандидатът е подходящ за еврокомисар, както и за портфолиото, за което се бори, както и дали изповядва ценностите и целите на ЕС. След това писмото се изпраща на конференцията на председателите на ЕП. 
  • Вариантите за оценка са три кандидатите могат да бъдат одобрени, отхвърлени или  да се поставят допълнителни писмени въпроси и да се назначи допълнително изслушване в рамките на час и половина. Те трябва да получат съгласието на 2/3 от евродепутатите в ресорната комисия според политическото им представителство. Ако това мнозинство не бъде постигнато, двата въпроса отново могат да бъдат поставени на гласуване.
  • При отхвърлянето на някой от кандидатите процедурата се повтаря с нов кандидат. Неуспешна кандидатура за член на Комисията може да бъде оттеглена от съответната държава членка и заменена с нова кандидатура със съгласието на председателя на Комисията.
  • Ако няма допълнителни процедури, новата Комисия трябва да встъпи в длъжност на 1 декември. 
  • Назначаването на пълния състав на Комисията изисква одобрението на Парламента (мнозинство от подадените гласове и поименно гласуване). Към настоящия момент се предвижда гласуването да се проведе по време на пленарната сесията на 25 – 28 ноември в Страсбург.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст