Ето колко е спечелил всеки жив бивш президент на САЩ, след като напусне Белия дом
Животът след Овалния кабинет напоследък се оказва доста доходоносен
Ще тръгнат ли възнагражденията нагоре, за да се избегне социалното недоволство?
ЕЦБ трябва да пребори инфлация от над 10% в момента, а федералният резерв в САЩ има насреща си 7,7%. Основният двигател и на Стария континент, и отвъд океана са цените на енергоносителите и храните.
Докога ще продължи поскъпването на живота и ще тръгнат ли заплатите нагоре?
Докато в САЩ заплатите изостават с около 2% спрямо инфлацията, то в ЕВропа разликата е безпрецедентна 6%.
През последните месеци виждаме нещо безпрецедентно в Европа - разликата между заплати и инфлация. „Това е рецепта за социално недоволство, за сериозни протести и сериозно напрежение в обществата", прогнозира банкерът Петър Андронов по време на дискусия за "Банките и бизнесът". Според него, това означава, че властите в различните държави ще направят компромис да вдигнат заплатите за да избегнат социалното напрежение. "Ако това се случи, основната инфлация ще бъде допълнително подсилена от нарастването на заплатите в западните страни и еврозоната“, смята банкерът.
Според анализаторите инфлацията ще забави темпа си през следващата година и в САЩ, и в Европа. Изключение ще бъде Унгария, защото властите там изкуствено поддържат цените на нива от преди 2-3 години. Но инфлацията, няма да изчезне, а ще се реализира със закъснение, коментира Петър Андровнов. Така прогнозите за бъдещето икономическо развитие са трудни. Варират от 0 до 3%.
Колко тежка ще бъде рецесията в Европа?
Колко тежка ще е кризата в Европа, зависи от продължителността на конфликта в Украйна. Според анализаторите войната ще е продължи поне до следващата година, а някои казват дори повече. Анализ на KBC груп показва, че сценарият с дълбока рецесия е с вероятност около 35 – 40% според пазарните участници, най-благоприятният, но и най-малко вероятният сценарии е за прекратяване на огъня. Подобно развитие, според анализаторите има едва 5% шанс. Водещият сценарии е мека рецесия с 60% шанс за реализация. Прогнозите обаче са много трудни. Ето някой от ключовите фактори, от които зависи икономическото развитие в следващите месеци.
Следващата зима ще е по-тежка
Един от важните въпроси е обезпечена ли е с газ Европа?След мобилизацията под заплахата от газова криза, запасите от природен газ на европейския континент тази зима са безпрецедентно високи. Хранилищата са плъни на 95% нещо, което не се е случвало поне от 10 години назад, а почти всички страни имат запаси поне за 100 дни. Настоящата зима ще бъде тежка за Европа, но по-тежка ще бъде следващата. Тази е преодолима на фона на запасите“, коментира Петър Андронов изпълнителен директор в направление „Международни пазари“ в KBC.
Позовавайки се на доклад на МАЕ, по-големият проблем ще бъде следващата зима, когато Европа ще трябва да се справи с поне две предизвикателства. Едното е връщането на Китай на пазара на енергоносители след COVID- 19, респективно увеличаване на търсенето и цените, което ще затрудни доставките в Европа и второ - факт е, че през първите 3 месеца на тази година Европа се зареждаше с около 45% руски газ. „Това вече не е така, под 15% е степента с която Европа и делът на руския природен газ в европейското обезпечаване вероятно ще падне към нула, но така или иначе тези обстоятелства са основен проблем за следващата зима“, коментира Андронов.
Все пак има надежда - виждаме преструктуриране на потреблението на газ в европа. „Виждаме нови дискусии за запазване на ядрени реактори за по- дълго време, които бяха решили да ги затворят. Има повече ток от ВЕЦ, има LNG достъп. „Така, ако се вземе цялостно картина, потреблението на газ ще е по-малко“, допуска анализът на Петър Андронов.
Животът след Овалния кабинет напоследък се оказва доста доходоносен
Статистиката показва съществени различия на национално равнище
Какво означава това за домакинствата, които се отопляват на дърва?