Бан на социалните мрежи за деца. Ще проработи ли?
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
Логично е при покачване на лихвите и влошаване на икономиката да се охлади желанието за ипотечни заеми, коментираха от Асоциацията на банките у нас за businessnovinie.bg
Вчера следобед ЕЦБ отново повиши основните лихвени проценти със 75 базисни пункта. Това е най-бързото им историческо покачване. С този ход Европейската централна банка се надява да укроти инфлацията, която задъхва европейската икономика.
"Очакваме да продължим да повишаваме лихвените проценти, за да гарантираме навременно връщане на инфлацията към средносрочното целево равнище от 2%. Решенията занапред ще се основават на това как се развива перспективата за инфлацията и за икономиката, заяви председателят на ЕЦБ Кристин Лагард след решението за поредното покачване на лихвите.
На този фон поскъпването на живота в Европа продължава. Така годишната инфлация през септември остана на рекордни нива от 9,9% в държавите от еврозоната и 10,9% на ниво европейски съюз. У нас годишната инфлация през септември е над средната за Европа – 15,6%.
А според анализа на ЕЦБ икономическата активност в еврозоната се е забавила значително. „Очакваме тя да отслабне още до края на годината и в началото на следващата. Свивайки реалния доход на гражданите и повишавайки разходите на предприятията, високата инфлация продължава да потиска потреблението и производството“, каза още Лагард. Основните рискове за икономиката са цените на енергията и риска от опасенията за затруднени доставки.
Заявката като цяло обаче е, че евтините пари вече свършват. А покачването на лихвите постепенно ще се усети и у нас.
Засега покачване на лихвите у нас се наблюдава само при заемите за бизнеса, показват последните данни на БНБ. Очакванията са, че постепенно тази тенденция ще се отрази и при останалите кредити.
Businessnovinite.bg потърси коментар от Асоциацията на банките в България за очакванията им дали покачването на лихвите още доведе до свиване на ипотечните заеми. „Логично е при покачване на лихвените проценти и при неблагоприятно развити на бизнес цикъла би могло да се повлияе негативно върху желанието за вземане на ипотечни кредити“, отговарят от АББ.
В отговор на въпроса дали банките очакват ръст на необслужваните заеми и какви мерки предвиждат в тази посока, от банковата асоциация отговориха, че всяка банка индивидуално следи състоянието на кредитния си портфейл и взема съответни мерки за запазване на неговото качество според изискванията на банковия надзор.
За да се гарантира стабилността на банките у нас БНБ вече повиши изискванията за т.нар. антицикличен буфер на 2% от октомври догодина.
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб
През тази година 75,9 % от регистрираните автомобили са бензинови