1 USD
1.77078 BGN
Петрол
64.67 $/барел
Bitcoin
$82,185.3

Трима си поделят Нобеловата награда за икономика

Свят
 

Те ще си поделят наградата от 900 000 долара

Трима икономисти от САЩ получиха Нобеловата награда за икономически науки за 2022 г. за своите открития за това "как обществото се справя с финансовите кризи".

Бившият председател на Федералния резерв - Бен Бернанке, както и Дъглас Даймънд и Филип Дибвиг подобриха световното разбиране за ролята на банките по време на финансови кризи, включително защо е от решаващо значение да се предотврати колапсът на банките в тези времена.

"Прозренията на лауреатите подобриха способността ни да избягваме както сериозни кризи, така и скъпи спасителни програми“, отбеляза председателят на комисията по наградите Торе Елингсен.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Тримата икономисти ще си поделят тазгодишната награда на стойност 10 милиона шведски крони (близо 900 000 долара), предадоха световните агенции.

Професор Бен Бернанке бе президент на Управлението за федерален резерв (Фед) на САЩ от 2006 до 2014 година. По време на мандата му начело на институцията протече глобалната финансова криза от 2008 година, припомня ДПА. В момента е сътрудник в института "Брукингс".

Дъглас Даймънд е професор по финанси и има активна преподавателска дейност в Чикагския университет. Изследователската му дейност е насочена към финансовите посредници, финансовите кризи и ликвидността.

Филип Дибвиг преподава във Вашингтонския университет в Сейнт Луис, професор по банкиране и финанси. Занимава се с изследвания относно корпоративни финанси, финансови пазари, ценообразуване на активи, ценни книжа, индустриална организация и управление на портфолио.

 

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук