1 USD
1.81297 BGN
Петрол
74.49 $/барел
Bitcoin
$84,676.2

Три причини поради, които блокирането на Шанхай има значение за световната икономика

Свят
 

Все още Китай се бори да овладее огнището на COVID-19 в Шанхай

Все още Китай се бори да овладее огнището на COVID-19 в Шанхай, въпреки 17-дневното блокиране, което държи 25 млн. жители в капан у дома, съобщава CNN.

Разположен на източния бряг на Китай, Шанхай е най-големият и богат град в страната и един от най-големите метрополиси в света. Заедно със съседния град Куншан, който беше затворен по-рано този месец, той играе огромна роля в глобалната икономика.

Без никакви признаци, че китайското правителство е готово скоро да облекчи ограниченията, загрижеността за икономическите щети, които причиняват, нарастват и ударните вълни, които продължителното блокиране ще изпрати по целия свят.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Шанхай е епицентърът на настоящата епидемия от COVID-19, но не е единствен - анализатори изчисляват, че в 45 китайски града имат пълно или частично блокиране, което засяга една четвърт от населението и около 40% от икономиката.

Ето три причини, поради които останалата част от света също трябва да наблюдава Шанхай отблизо:

Бизнес и финанси

Шанхай има най-големия БВП от всички китайски градове - 4,32 трлн. юана (679 млрд. долара), третият по големина фондов пазар в световен мащаб по стойност на компаниите, които търгуват там, и петият най-голям по брой милиардери в света.

Шанхай е и най-привлекателната дестинация за международен бизнес в континентален Китай.

До края на 2021 г. повече от 800 мултинационални корпорации са създали регионални или национални централи в Шанхай, според градските власти.

Сред тях 121 са компании от Fortune Global 500, включително Apple, Qualcomm, General Motors, Pepsico  и Tyson Foods.

Повече от 70 000 чуждестранни компании имат офиси в града, като повече от 24 000 са японски, според данни на японското правителство.

С обща пазарна капитализация от 7,3 трлн. долара Шанхайската фондова борса, създадена през 1990 г., изпреварва само Ню Йорк и Лондон. Търговията продължава въпреки блокирането, но някои банки и инвестиционни фирми молят служителите да спят до бюрата си, за да поддържат функционирането на пазара.

Пулът от компании, изброени в Шанхай, е силно фокусиран върху големи държавни предприятия, които играят централна роля в китайската икономика. Те включват най-скъпата компания, производител на алкохол в света Kweichow Moutai, банкови и застрахователни гиганти като ICBC и China Life Insurance и държавна петролна компания PetroChina (PCCYF).

Снимка: SMG
Търговия и логистика

Шанхай представлява 3,8% от БВП на Китай. Но той има много по-висок дял - 10,4% - от търговията на Китай с останалия свят, според официалната статистика за миналата година.

Пристанището в Шанхай е най-натовареното в света за контейнерен трафик. Той е преместил 47 млн. 20-футов еквивалент товар през 2021 г., четири пъти повече от обема, обработван от пристанището на Лос Анджелис. Това представлява 16,7% от общите контейнерни превози в Китай миналата година.

Шанхай също е основен авиационен център в Азия. Летищата в града – международно летище „Пудонг“ и летище „Хонгцяо“ – обслужва 122 млн. пътници през 2019 г., което прави града четвъртия най-натоварен център в света след Лондон, Ню Йорк и Токио.

Епидемията от COVID-19 влоши закъсненията в пристанищата и наложи спирането на много пътнически полети, което доведе до покачване на цените на въздушния товар и още по-голям натиск върху глобалните вериги за доставки.

Пристанището в Шанхай продължава да функционира, но данните от индустрията, публикувани в края на март, показват, че броят на плавателните съдове, които чакат за товарене или разтоварване, е нараснал до рекордно високо ниво. Държавните медии също така съобщават, че много шофьори на камиони се борят да вкарат контейнерите и да излязат от пристанището навреме поради ограниченията за пътуване.

Производство и технология

Районът на Шанхай, който включва Куншан и няколко други източни града, е основен производствен център за индустрии от автомобили до полупроводници.

Volkswagen и General Motors управляват фабрики в Шанхай в партньорство с държавния автомобилен производител SAIC Motor. Шанхай също е дом на първата гигафабрика на Tesla в Азия. Американският производител на електрически превозни средства достави повече от 65 хил. автомобила от фабриката си в Шанхай миналия месец, което го прави най-продаваната марка електромобили в Китай.

През януари Ford стартира своя шести глобален дизайнерски център в Шанхай, подчертавайки жизнеността на града и нарастващия брой млади китайски дизайнери със смесица от „свежо мислене, местни познания и глобална перспектива“.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук