
DONGFENG откри първия си шоурум в Сърбия
Официалният вносител на марката “Чайна Мотор Къмпани” прави важна стъпка за разрастване на Балканите
''Ако се появи млад човек, веднага се оплаква от жегата“, страната страда от недостиг на работна ръка
В Северна Македония надницата за селскостопанска работа вече се е повишила до над 50 евро, съобщават македонските медии. Въпреки повишението за страната, нивите в Македония все повече страдат от липса на работници. Проблемът става особено очевиден през летните месеци: има работа, има достойно заплащане, според македонските медии, но има недостиг на хора, които да я вършат.
„Предлагаме 3000 денара на ден, включително храна, напитки, транспорт, ако е необходимо, и отново никой не идва да се запише. Ако се появи млад човек, веднага се оплаква от жегата. А ние, възрастните, защо стоим на слънце по цял ден?“, пита Ристо Митревски от Струмица, фермер, който е принуден да прибере чушки и домати по-рано, единствено поради липса на работна ръка.
Според земеделски асоциации средната възраст на сезонните работници вече е над 55 години. Някои от тях работят не от желание, а от необходимост — ниските пенсии ги тласкат на полето, въпреки че производителността им е значително намалена, особено когато температурите надхвърлят 30 градуса.
Асоциациите отбелязват, че младите хора получават оферти, които биха спечелили за три дни работа другаде, с разликата, че тук заплатата се изплаща веднага и в брой. Но очевидно е по-привлекателно да се изчака покана за сезонна работа в Хърватия, Германия или Италия.
След като пазарите на труда в ЕС се отвориха за македонски сезонни работници, местните сфери се оказаха на дъното на списъка с приоритети за мнозина.
Заплатите там са по-високи, а самият факт, че работата се извършва в чужбина, носи усещане за по-голяма стойност. Междувременно, въпреки че заплатите в страната са се увеличили от предишните 600 денара до над 3000 денара, интересът остава скромен.
Земеделските производители смятат, че има решение, но че е необходима по-сериозна държавна подкрепа.
Те настояват за повторно въвеждане на субсидии за селскостопански труд, възможност за организирана заетост чрез агенции, както и гъвкаво работно време в други сектори, което би позволило на хората да комбинират доходи.
Ако тенденциите продължат, не е изключено част от тазгодишната реколта отново да остане неожъната на полето. Това обаче не е загуба само за земеделските производители, а за цялата икономика, която вече е изправена пред множество предизвикателства.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Официалният вносител на марката “Чайна Мотор Къмпани” прави важна стъпка за разрастване на Балканите
ВАС отмени ограничението, но казусът все още не е приключен окончателно
Близо 20% от населението на Пловдивска област е било под линията на бедност през 2024 година