1 USD
1.72168 BGN
Петрол
67.68 $/барел
Bitcoin
$85,570.6

Собствениците на прекъснатия кабел пред bTV Бизнес Новините: Все още не можем да изчислим щетите

Българският кораб "Вежен" е заподозрян, че е срязал кабел в Балтийско море. Чий е той?

На коледната сутрин операторите на електропреносната мрежа на Естония получиха нежелана изненада. Захранващият кабел Estlink 2, свързващ ги с Финландия, се повреди. Прекъсването остави в експлоатация само кабела Estlink 1, намалявайки притока на електроенергия към Естония с почти две трети.

  • Кой ще поправи скъсания кабел в Балтийско море, за който е заподозрян български кораб?
  • Колко дълбоко в морското дъно се намира повреденият кабел?
  • Колко струва на международната търговия преносът на данни в Балтийско море? 

Разривът имаше слабо въздействие върху услугите поради резервния капацитет. Това обаче предизвика опасения, че цените на енергията ще се повишат, докато кабелът e офлайн – потенциално за месеци.

На следващия ден финландски служители се качиха и задържаха Eagle S, танкер, плаващ под флага на островите Кук, който според тях превозвал петрол от Русия за Турция и е минал през кабела, влачейки котвата си.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

НАТО, който вече проследява инциденти с предполагаемо срязване на кабели, реагира. В рамките на три седмици алиансът пусна координирана група от военни кораби в морето специално за възпиране на такива предполагаеми атаки. Обявявайки новата мисия за наблюдение и възпиране, наречена Baltic Sentry, генералният секретар на НАТО Марк Рюте каза, че изпитва „сериозна загриженост“ относно „нарастващата заплаха за нашата критична подводна инфраструктура“.

Докато НАТО вече засили патрулите в Балтийско море и засили координацията с националната полиция и граничната охрана от засегнатите държави, инцидентът от 25 декември беше само последният в това, което Европейският съюз описа като „поредица от предполагаеми атаки срещу критична инфраструктура“.

Българската следа

Появи се информация в световните медии, че шведската прокуратура е започнала разследване по подозрение в "саботаж при утежняващи вината обстоятелства" и е разпоредили задържането на кораба „Вежен“, плаващ под малтийски флаг, заподозрян в повреждането на подводен оптичен кабел, свързващ Латвия и шведския остров Готланд.

Екипажът на кораба се състои от осем български граждани и девет граждани на Мианмар, които са изпълнителски състав.

На кого е кабелът, за който се смята, че е повреден от българския кораб?

Подводният кабел с оптични влакна в Балтийско море, принадлежи на Латвийски държавен радио и телевизионен център (LVRTC). LVRTC не спря връзката към потребителите си, въпреки прекъсванията, продължи чрез алтернативни маршрути за предаване на данни.

„Понастоящем може да има забавяне на скоростта на предаване на данни, но в по-голямата си част това не засяга крайните потребители в Латвия“, казаха от медията в съобщение в страницата си.

LVRTC обяви, че води преговори с чуждестранна компания, която има богат опит в справянето с подобни технологично сложни задачи и може технически да извърши ремонта на подводния кабел. Ремонтът ще започне веднага щом бъде постигнато споразумение относно разполагането на корабът, който ще извършва ремонта.

„Дълбоководните работи са сложни, значително се различават от ремонта на оптични кабели на сушата. Дълбоководните операции се влияят от редица фактори, включително метеорологични условия, вериги за доставки и логистика на работните места“, казаха още от LVRTC.

По информация на компанията мястото на повредата на кабела е на 130 км от съоръженията на LVRTC във Вентспилс, на дълбочина приблизително 100 м.

bTV Бизнес Новините потърси информация от LVRTC на колко оценява щетите от повредата, но към момента на писане на статията, все още очакваме отговор.

"В момента не е възможно да се даде предварителна цена за щетите от повредата. Това, което виждаме според данните на LVRTC системите – пораженията са значителни, но по-точна информация ще можем да дадем едва след проучването на кабела на дъното на морето или когато той бъде изваден на повърхността. LVRTC е в текущи преговори с чуждестранна компания, предоставяща такива услуги", казаха за bTV Бизнес Новините от LVRTC. 

Колко струват щетите при повреда на кабели в Балтийско море?

Под Балтийско море има десетки уязвими интернет и захранващи кабели, положени предимно незащитени на морското дъно. Според Рюте повече от 95% от интернет трафика в световен мащаб се пренася чрез подводни кабели, като около 1,3 милиона километра такива кабели осигуряват международна търговия на стойност около 10 трилиона долара дневно.

Ремонтът може да бъде скъп, а отстраняването на щетите може да отнеме месеци. Съгласувана атака може да парализира комуникационните мрежи на много нации, застрашавайки болнични операции, полицейски реакции и други. Дори малки прекъсвания могат да лишат десетки хиляди достъп до любимите им предавания и филми и да повлияят на онлайн пазаруването и доставките по домовете.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук