
Грози ли ни глобална рецесия заради митата на Тръмп?
Увеличението на митата ще има проинфлационен ефект в световен мащаб, казва Румен Гълъбинов
Може ли да има полза от наложените мита?
Президентът на САЩ Доналд Тръмп разтърси фондовите пазари след голямото съобщение за мита. Европейският съюз ще се сблъска с 20% мито върху износа си за Съединените щати. По-високи тарифни ставки ще се прилагат за Китай (34%), Япония (24%), Индия (26%), заедно с други нации.
Но докато износителите се подготвят за удар, шокиращият ход от Вашингтон може да не доведе до икономически затруднения за потребителите. Всъщност това може да доведе до по-евтини стоки у дома, поне в краткосрочен план, съобщава Euronews.
Според Европейската комисия Европейският съюз е изнесъл стоки за 503,8 милиарда евро за Съединените щати през 2023 г. и е внесъл 347,2 милиарда евро, което води до търговски излишък от 156,6 милиарда евро. Картината се променя, когато става въпрос за услуги, като Европа внася 427,3 милиарда евро и изнася 318,7 милиарда евро. Голям дял от вноса на услуги е свързан с американските технологични гиганти.
Този фон има значение. Ако САЩ наложи обща тарифа от 20% върху стоките от ЕС, тежестта на въздействието пада непропорционално върху европейските износители. При равни други условия европейските продукти току-що станаха с 20% по-скъпи на един от най-важните им пазари – рискувайки значителна загуба на конкурентоспособност.
Колело Parmigiano Reggiano от Италия или бутилка френско вино, например, внезапно ще носи 20% надценка за американските потребители.
По-специално, европейските автомобили могат да бъдат силно засегнати. Тъй като митата върху автомобилите вече са 25%, допълнителните 20% биха могли да ги направят неконкурентоспособни, потенциално напълно да ги отстранят от шоурумите в САЩ.
САЩ представляват приблизително 12% от общия износ на ЕС, което означава, че заместването на това търсене за една нощ е почти невъзможно.
Тъй като търсенето в САЩ намалява, запасите могат да се натрупат в Европа и другаде. Това означава повече стоки, налични за вътрешния пазар, което от своя страна може да доведе до отстъпки и по-ниски цени за европейските потребители. В краткосрочен план това може да подтикне фирмите да разтоварят излишните запаси на вътрешните пазари, подхранвайки ценова конкуренция и потенциални отстъпки.
В същото време европейският пазар рискува да бъде наводнен от стоки, пренасочени от други големи държави износители като Китай, Япония и Индия, които също са изправени пред стръмни търговски бариери в САЩ.
Търговският излишък на Европа със Съединените щати е силно концентриран в шепа ключови сектори. Фармацевтичните продукти водят пътя, отчитайки излишък от 57 милиарда евро, следвани плътно от превозните средства с 44 милиарда евро, според данни на Международния търговски център.
Производството на напитки допринася с още 8 млрд. евро, докато корабите и лодките добавят 5,4 млрд. евро. Луксозните стоки – включително кожени изделия, облекло и обувки – осигуряват общ излишък от 9 милиарда евро. Ако търсенето от американския пазар отслабне, тези сектори рискуват да натрупат непродадени запаси.
В краткосрочен план европейските потребители могат да се възползват от по-ниски цени на фармацевтични продукти, превозни средства, дрехи и дори храни и напитки.
Един от основните стимули за инфлация в Европа през последните години са разходите за енергия, тъй като блокът остава силно зависим от вноса на енергия.
През 2024 г. Европа е внесла енергийни продукти за 700 милиарда евро включително суров нефт, природен газ и рафинирани горива, което води до търговски дефицит от 346 милиарда евро в сектора.
И все пак ранните пазарни реакции на тарифите на Тръмп предполагат, че инфлационните страхове, свързани с енергията, намаляват, а не се ускоряват.
В обобщение, американските продукти представляват по-малка част от европейските потребителски кошници в сравнение с обратното. Европейските потребители могат изненадващо да се окажат на печелившата страна на една иначе горчива световна търговска война.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Увеличението на митата ще има проинфлационен ефект в световен мащаб, казва Румен Гълъбинов
Ако обичате да пътувате, тези летище ще ви впечатлят
Самият Тръмп стана жертва на собствените си мита