
Как ще растат заплатите и как ще се движи икономиката на България през 2025 г.?
ЕК представи Пролетната си икономическа прогноза
Целта на държавата укрепване на енергийната сигурност
По време на климатичната конференция COP29, проведена в Азербайджан, министърът на климата, енергетиката и комуналните услуги на Дания, Ларс Аагард, направи важно изявление. Той обяви, че страната обмисля да отмени дългогодишната си забрана върху ядрената енергия, предава Reuters.
Целта е да се засили енергийната сигурност на страната – ход, който представлява важна промяна в националната енергийна политика. Доскоро страната бе съсредоточена главно върху възобновяемите източници като вятърната и слънчевата енергия.
По време на изслушване в датския парламент в сряда, Аагард уточни, че правителството предстои да разгледа внимателно потенциала на новите ядрени технологии, като се планира публикуването на оценъчен доклад през следващата година.
„Дания няма скорошен опит в областта на ядрената енергия, затова трябва да направим първата стъпка – да оценим нейния потенциал. Можем ли да я използваме като допълнение към нашите основни източници – слънцето и вятъра?“, попита министърът. Той подчерта, че електроенергийната система не може да се базира единствено на възобновяеми източници, тъй като са необходими допълващи технологии, които да осигуряват стабилност и надеждност.
Въпреки това, Аагард подчерта, че преди да се премине към каквито и да е стъпки, трябва да се отговори на редица важни въпроси: „Можем ли със сигурност да твърдим, че тази технология е безопасна? Как ще се справим с ядрените отпадъци? Имат ли институциите ни капацитет да реагират при евентуални инциденти? Тези знания ни липсват, но са от съществено значение“, заяви той.
На този етап министърът отхвърли идеята за завръщане към традиционните форми на ядрена енергия, каквато Дания забрани през 1985 гoдина. През 2005 година датчаните отбелязват със задоволство закриването на шведския ядрен реактор Barseback 2, намиращ се в непосредствена близост до Копенхаген.
Страна с подобна история е Швеция, която затвори част от своите ядрени централи през последните години, настоящото ѝ правителство следва активна проядрена политика и има намерение да инвестира в изграждането на нови мощности.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
ЕК представи Пролетната си икономическа прогноза
Народният театър обяви цените на билетите и в евро
Ето каква е процедурата за обжалване