
Испанските монети от по 1 евро преобладават в портфейлите на германците
Германската централна банка всяка година анализира страната на произход на 80 000 монети
Средният дълг на домакинство в Америка е 150 000 долара
Звучи като шега, но е вярно: ако в този момент имате десет долара в портфейла си и нямате никакви дългове – кредитни карти, заеми, ипотеки – сте по-богати от приблизително 25% от американците.
Твърдението циркулира от години в различни социалните и вече е подкрепено от финансови анализи и статистики. То се основава не на размера на дохода, а на „нетното богатство“ – това, което остава, ако приспаднете всичките си дългове. Според проучване на Clever Real Estate около 25% от американците съобщават, че тяхното нетно богатство е $0 или дори отрицателно.
В сърцето на този финансов парадокс е културата на задлъжняване, която от десетилетия е част от американската икономическа реалност. Кредитните карти са широко разпространени, образованието често се финансира със студентски заеми, а жилищата и автомобилите – с дългосрочни кредити.
Според последните данни от Федералния резерв на САЩ, общият дълг на домакинствата е достигнал 18.04 трилиона долара през четвъртото тримесечие на 2024 година. Това представлява увеличение с 93 милиарда долара спрямо предходното тримесечие. Ако раздели тази сума на приблизително 122 милиона домакинства, средният дълг на домакинство възлиза на близо 150 долара. Това включва ипотеки, потребителски кредити, студентски заеми и други форми на задължения.
За много американци месечните плащания по кредити не просто ограничават свободата им – те буквално ги поставят под чертата. Хората с доходи над средното могат формално да са "по-бедни" от човек, който няма никакви приходи, но и никакви задължения. Изследване на Pew Research Center показва, че много американски семейства нямат спестявания, с които да покрият дори една неочаквана сметка от $400 – ситуация, която ги прави изключително уязвими при икономически сътресения.
Тази финансова нестабилност не засяга само най-бедните. Дори част от средната класа живее от заплата до заплата, разчитайки на кредит, за да поддържа видимо стабилен начин на живот.
В САЩ традиционно кредитът често се възприема не като бреме, а като инструмент за личен и социален напредък. Американската система представя възможността за задлъжняване като нормална и дори желана стъпка към постигане на лични цели. Рекламите, банките и дори образователната среда изграждат у хората усещането, че финансовото бъдеще може да започне „назаем“.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Германската централна банка всяка година анализира страната на произход на 80 000 монети
Неговото IQ е било 300, много повече от това на Айнщайн
Правителството е отделило 30 млн. евро по тази програма в помощ на младите хора