Проверяваме: Колко ще ни струват противогрипните ваксини този сезон?
Ваксината срещу грип се поставя еднократно през октомври до началото на ноември
През 2021 г. пък Китай изнася авточасти на стойност 2 млн. долара за Иран в замяна на шамфъстък
Русия и Китай може да започнат да използват схеми за бартерна търговия, заради западните санкции и проблемите с банковите преводи, съобщава Reuters. Очакванията са първата сделка да е в сферата на селското стопанство и да се осъществи още тази есен. Тези мерки се взимат тъй като Москва и Пекин се опитват да ограничат използването на банкови системи, наблюдавани от САЩ.
Проблемите с плащанията
Въпросът за проблемите с плащанията бе на дневен ред при обсъжданията по време на визитата на руския президент Владимир Путин в Китай през май. Решението да се използват малки регионални китайски банки, чиито дейности са по-трудни за откриване от Вашингтон, не помогна за прекратяването на проблемите с плащанията.
След като през юни САЩ разшириха вторичните санкции, разплащанията между Русия и Китай станаха практически невъзможни, дори в юани. Бартерните сделки ще позволят на Москва и Пекин да заобиколят проблемите с плащанията, освен това ще намалят видимостта на западните регулатори върху техните двустранни транзакции и ще ограничат валутния риск.
В края на юли източник на руската медия "Комерсант", цитирани от Business Insider, казват, че около 80% от плащанията от Русия към Китай в юани се връщат обратно заради опасенията на китайските банки да не попаднат под вторичните санкции. Заради всичко това китайският експорт в Русия през първото тримесечие падна с 16%.
Мениджър на голяма руска банка казва пред Reuters, че се подготвя бартерна сделка, но отказа да разкрие подробности. Един източник, който работи в сферата на разплащанията, съобщава, че се обсъжда търговия с Русия за износ на хранителни продукти. Министерството на промишлеността и търговията на Русия и Министерството на търговията на Китай не отговориха на въпроси относно бартерната търговия със стоки.
История на бартерни сделки
Това няма да е първият път, в който Китай и Русия използват бартерни сделки. През 2019 г. Китай се съгласи да търгува палмово масло на стойност близо 150 милиона долара от Малайзия в замяна за строителни услуги, продукти от природни ресурси и гражданско и отбранително оборудване. През 2021 г. китайска компания е изнесла авточасти на стойност 2 милиона долара за Иран в замяна на шамфъстък.
Ако схемата се реализира, това ще е първата бартерна сделка между Китай и Русия от 30 години насам.
Прозрачност при сделките
Прозрачността при средствата за търговия е един от най-големите фактори, който възпрепятства двустранната търговия между Китай и Русия. Глобалната система за финансови съобщения SWIFT остава опция за несанкционираните банки, но това е „международна банкова система, която е напълно прозрачна за нашите приятели, сред които американците“, казва посредник по плащанията пред Reuters.
„Колкото по-малко SWIFT се използва за извършване на междубанкови операции между руски и китайски банки, толкова по-спокойно е.“
Системата за прехвърляне на финансови съобщения (SPFS) на Банката на Русия и китайската платежна платформа CIPS все още не са напълно свързани. По данни на Reuters, управителката на Руската централна банка - Елвира Набиулина е говорила за платежната система BRICS Bridge, която ще играе ролята на мост и ще помогне за свързването на двете финансови системи. Напредъкът все пак остава бавен.
Ваксината срещу грип се поставя еднократно през октомври до началото на ноември
Според правителството този ход може да помогне на 350 000 до 400 000 млади хора
Тревожен инцидент разкрива рисковете на бързата мода