Бан на социалните мрежи за деца. Ще проработи ли?
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
Според екипа от университета в Токио пробивът е постигнат чрез копиране на тъканни структури при хората
Японски учени са открили начин да прикрепят жива кожа към лицата на роботи, за да получат по-реалистични усмивки и други изражения на лицето, съобщава BBC.
Според екипа от Токийския университет пробивът е постигнат чрез копиране на тъканни структури при хората.
Прототипът може да изглежда повече като Харибо, отколкото като човек. Но изследователите твърдят, че той проправя пътя към създаването на убедително реалистични, движещи се хуманоиди със самовъзстановяваща се кожа, която не се разкъсва лесно.
Изкуствената кожа се изработва в лаборатория с помощта на живи клетки. Тя не само е мека като истинската кожа, но и може да се самовъзстановява, ако бъде порязана, твърдят учените.
Предишните опити за прикрепянето ѝ обаче се оказаха трудни.
Екипът се опитва да използва миниатюрни кукички за закрепване, но те повреждат кожата при движението на робота. При хората кожата е прикрепена към подлежащите структури чрез връзки - малки въжета от гъвкав колаген и еластин. За да пресъздадат това, изследователите пробиват много малки дупки в робота и нанасят гел, съдържащ колаген, а след това и слой изкуствена кожа отгоре. Гелът запушва дупките и свързва кожата с робота.
"Като имитирахме структурите на човешката кожа и сухожилията и като използвахме специално направени V-образни перфорации в твърди материали, открихме начин да свържем кожата със сложни структури", казва водещият изследовател проф.Шоджи Такеучи.
"Естествената гъвкавост на кожата и силният метод на залепване означават, че кожата може да се движи заедно с механичните компоненти на робота, без да се разкъсва или отлепва."
Последните резултати са публикувани в журнлала Cell Reports Physical Science.
Според изследователите ще са необходими още много години тестове, за да може технологията да се превърне в ежедневна реалност.
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб
През тази година 75,9 % от регистрираните автомобили са бензинови