1 USD
1.67667 BGN
Петрол
66.81 $/барел
Bitcoin
$117,929.0

Работодатели в САЩ планират да прехвърлят разходите за здравеопазване на служителите си

Засега компаниите избягваха подобни мерки заради острия недостиг на работна ръка

Изправени пред нарастващи здравни разходи, все повече американски компании планират да прехвърлят част от тази финансова тежест върху служителите си. Това показва ново проучване на консултантската компания Mercer, което очертава тенденции в стратегиите за здравни и социални придобивки за 2026 г. Около 53% от работодателите възнамеряват да повишат приноса на служителите към здравноосигурителните разходи чрез по-високи самоучастия, лимити за плащания от джоба и други механизми.

Снимка: Getty Images/iStock

Засега компаниите избягваха подобни мерки заради острия недостиг на работна ръка и скока в разходите за живот, които поставят допълнителен натиск върху служителите. През 2025 г. едва 45% от работодателите са били склонни да прехвърлят повече разходи върху персонала. „Работодателите усещат, че повече не могат да задържат разходите само в рамките на компанията, без това да се отрази на бюджетите им“, коментира Бет Умланд, директор на изследвания в Mercer, предадено от CNN. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Компаниите прогнозират ръст от почти 6% в разходите си за здравни осигуровки през 2025 г., след увеличение от 4.5% през 2024 г. Основните двигатели на това поскъпване са повишеното търсене на медицински услуги, както и по-ефективното използване на изкуствен интелект от страна на лекарите за изготвяне на сметки към застрахователи, отбелязва Сунит Пател, главен здравен актюер на Mercer за САЩ.

Снимка: iStock

Особено чувствителна тема за компаниите са и новите лекарства за отслабване от групата GLP-1, които са изключително популярни, но и изключително скъпи. Близо две трети от големите компании с над 20 000 служители са покрили тези медикаменти през 2024 г., а 44% – от по-малките работодатели са направили същото. Очаква се темпото на добавяне на това покритие да се забави през 2026 г., като някои фирми могат да ограничат достъпа чрез изисквания за допълнителна документация или стеснени критерии.

Въпреки тенденцията към прехвърляне на разходи, проучването сочи, че работодателите остават ангажирани с осигуряването на психично-здравни услуги. Расте броят на компаниите, които предлагат консултации на място чрез Програмата за подпомагане на служителите (EAP) – 35% планират това за 2026 г., в сравнение с 29% тази година. Освен това се увеличава и броят на предлаганите сесии – до шест или осем, спрямо традиционните три до пет.

Данните сочат, че 54% от големите работодатели ще предложат поне един ресурс за грижи за деца, като търсачки за детегледачи, достъп до резервни грижи или отстъпки за обучение. По подобен начин, 58% предвиждат и мерки за подкрепа на грижи за възрастни хора – от консултации при загуба до платформи за намиране на помощници. Репродуктивното здраве също попада във фокуса на компаниите – 59% от работодателите ще предлагат подкрепа за жените в тази сфера, включително програми за кърмене, грижи при високорискова бременност и помощ при планиране на бременност. 

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук