
Кристалина Георгиева: Колкото по-дълго остане несигурността, толкова по-скъпо ще ни струва
Протекционизмът подкопава производителността в дългосрочен план, казва тя
Ще бъде ли събран нужният брой подписи?
Повече от 150 000 души от Канада са подписали парламентарна петиция, в която призовават страната им да отнеме канадското гражданство на Илон Мъск заради съюза на технологичния милиардер с Доналд Тръмп, който през второто си президентство в САЩ многократно заплашва да завладее независимата северна съседка и да я превърне в 51-ва държава, съобщава Guardian.
Роден в Южна Африка и ръководещ американски компании, сред които производителят на електромобили Tesla, аерокосмическата компания SpaceX и социалната медийна платформа Twitter/X, Мъск има канадско гражданство чрез майка си, която е от столицата на Саскачеван, Реджина.
Петицията на Рийд, подадена на 20 февруари, обвинява Мъск, че е „участвал в дейности, които противоречат на националния интерес на Канада“, като е действал като съветник на Тръмп. Тръмп си навлече презрението на 40-милионното население на Канада, като отправи заплахи за налагане на високи мита върху канадските продукти и открито се похвали, че САЩ ще анексират страната, включително малко преди националният отбор по хокей да победи селекция от американски съперници в политически натоварения финал на турнира на 20 февруари.
В петицията се твърди, че съюзяването на Мъск с Тръмп го прави „член на чуждо правителство, което се опитва да заличи канадския суверенитет“. В нея се иска от канадския министър-председател Джъстин Трюдо да отнеме канадския паспорт на Мъск и да отнеме гражданството му с незабавен ефект.
Мъск написа в X, платформата за социални медии, която купи през 2022 г. за 44 млрд. долара, за да хареса съобщението на Трюдо през януари, че ще подаде оставка като ръководител на Либералната партия на Канада, след като тя избере нов лидер, като технологичният милиардер похвали клипове на видния шеф на Канадската консервативна партия Пиер Полиевр.
Както отбелязва Canadian Press, петиции като тази на Рийд изискват 500 или повече подписа, за да получат необходимото удостоверение, което да бъде представено в Камарата на общините на Канада и евентуално да получат официален отговор от правителството. Петицията на Рийд очевидно не е имала проблеми да премине този праг, тъй като до късно в неделя е събрала около 157 000 подписа, без да има признаци, че броят им скоро ще спре да расте.
Камарата на общините на Канада ще започне работа на 24 март, но страната може да свика общи избори преди завръщането на депутатите. Срокът за подписване на петицията на Рийд изтичаше на 20 юни.
Директивата на Мъск за привидно съкращаване на федералните разходи - след като Тръмп загуби преизбирането си през 2020 г. от Джо Байдън, но след това си го осигури през ноември за сметка на Камала Харис - засегна стотици хиляди държавни служители в САЩ. Съкращенията включват хиляди в министерствата на ветераните, на отбраната, на здравеопазването и човешките ресурси, на вътрешната данъчна служба и на Националната служба за парковете, наред с други.
Проучване на Economist/YouGov, проведено сред близо 1600 респонденти, наскоро установи, че Мъск и неговият така наречен „отдел за правителствена ефективност“ (Doge) са много по-малко популярни сред обществото, на което твърдят, че служат, отколкото много от областите, към които са насочени.
Независимо от това в петък на събрание на консерватори в Мериленд Мъск осмисли участието си в администрацията на Тръмп, като размаха във въздуха огромен моторен трион.
А в неделя Мъск подсили публикация в X, в която пишеше: „Разбира се, че подкрепяме Doge! Тези, които не го подкрепят, са неамериканци“.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Протекционизмът подкопава производителността в дългосрочен план, казва тя
Решението идва на фона на икономически сътресения
Кои са те и как да ги избягвате