1 USD
1.67408 BGN
Петрол
67.75 $/барел
Bitcoin
$121,271.0

По-горещ климат, по-висок данък: Каква е новата винена политика на Великобритания?

Промените в данъците удрят най-силно вината от региони с топъл климат

От февруари 2025 г. Великобритания въведе нови правила за облагане на вносното вино, които напълно промениха досегашната система. Вместо да се изчислява по обем, данъкът вече зависи от алкохолното съдържание на виното. Това означава, че колкото по-силно е едно вино, толкова по-висок данък се плаща за него, предава Euronews. 

Снимка: Getty Images/iStock

От февруари Обединеното кралство прекрати 18-месечната отстъпка в митата, предназначена да помогне на производителите да се приспособят към новата система за акцизи. Вместо фиксиран налог за вино в диапазона 11,5–14,5% алкохол, вече всеки процент алкохолност носи по-високо данъчно облагане. Така бутилка с 13% ABV (алкохол по обем) е с 21 пенса по-скъпа, а при 14,5% ръстът достига 54 пенса. Новата структура е представена като здравословна мярка, която насърчава умерената консумация, но ефектите ѝ не са толкова еднозначни за винарската индустрия.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Промяната удря най-силно вината от региони с топъл климат – като Испания, Южна Италия, Калифорния и Австралия – където гроздето узрява с по-висока захарност, което води до по-висок процент алкохол в крайния продукт. Така се оказва, че вината с по-висока крепост, типични за тези региони, са наказани с по-високи данъци, докато по-слабоалкохолните напитки от по-хладни райони – като Германия, Северна Италия и Франция – са облагодетелствани.

В краткосрочен план, мнозина търговци успяват да избегнат директното отражение на по-високите данъци чрез запасяване преди февруари. Но реалното въздействие върху цените за потребителите се очаква през следващите месеци. Повишението е умерено – между 3 и 8 пенса за чаша вино – но когато се събере с надценките на търговците, ефектът може да е значителен. Въпреки прогнозите на британското Министерство на финансите, че повишаването на акцизите няма да промени потребителското поведение, някои експерти твърдят, че това е твърде оптимистично.

Въпреки че Обединеното кралство остава един от най-големите вносители на вино в света (с 1,6 млрд. литра през 2024 г.), търсенето се измести към по-леки и често по-евтини продукти. Производители по целия свят вече търсят начини да създадат вина с по-нисък алкохол, но процесът е бавен и технологично ограничен. Междувременно индустрията настоява за реформи, които да позволят по-гъвкаво етикетиране и улеснят продажбата на такива вина във Великобритания.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук