1 USD
1.81448 BGN
Петрол
Bitcoin
$61,607.5

Новото нормално: 4 начина, по които Русия опитва да докаже, че живее добре и със санкциите

Свят
 

От Instagram до "Лада" - какви са алтернативите на руснаците?

Президентът Владимир Путин посвети значително ефирно време през последните няколко седмици, за да увери руската общественост, че санкциите се отразяват по-зле на Запада, отколкото Русия, съобщава CNN.

И все пак мащабът на икономическите действия, водени от Запада след инвазията в Украйна на 24 февруари беше огромен. Надигна се и вълна от компании, които прекъснаха бизнеса си с Русия, за да се предпазят от репутационен риск или бъдещи санкции.

„Никой, който предвиждаше какви санкции може да въведе Западът, не би могъл да помисли за това“, призна външният министър Сергей Лавров през март, имайки предвид замразяването на половината от резервите на Русия от 600 млрд. долара.

Междувременно ето някои от начините, по които компаниите, индустриите и служителите се борят да живеят с новото нормално в Русия:

Снимка: EPA
Редизайн на „Лада“

Емблематичната руска марка автомобили, създадена през съветската епоха, е много зависима от вносни части. „Автоваз“, който произвежда „Лада“, е собственост на френския автомобилен производител Renault и според Евгений Есков, главен редактор на руското списание за автомобилната индустрия Auto Business Review, компаниите споделят единна система за доставка на части.

На 24 март, в отговор на новината, че Renault напуска руския пазар, „Автоваз“ разкри, че се налага бързо да преработи няколко модела, за да разчита по-малко на вносни компоненти.

Компанията не уточни кои модели ще бъдат произведени, но каза, че те постепенно ще станат достъпни през следващите месеци. По думи на Есков преработените модели ще бъдат по-опростени версии на настоящите автомобили, без допълнителни функции като ABS.

„Просто брутални коли от миналото“, съобщи той пред CNN Business.

Снимка: iStock
Премамване на „инстаграмърите“ към „ВКонтакте“

Instagram доскоро беше най-популярната социална мрежа в Русия, базирана на брой месечни потребители, според фирмата за анализ на социалните медии Brand Analytics. „ВКонтакте“, руската версия на Facebook, до този момент е била на второ място.

След като руският регулатор прекъсна достъпа до Facebook и Instagram миналия месец, „ВКонтакте“ предприе всички действия, за да привлече създателите на съдържание към своята платформа.

Компанията се отказа от комисионната си за всяко монетизирано съдържание до края на април и предлага безплатна промоция в платформата за всеки създател на съдържание, който се е преместил от друга платформа или е активирал отново страницата си от 1 март.

Освен това публикува стъпка по стъпка ръководство за стартиране на бизнес във “ВКонтакте“.

Месечните потребители достигнаха рекорда от над 100 млн. през март. Според Brand Analytics, Instagram е загубил почти половината от активните си рускоезични потребители между 24 февруари и 6 април.

Това не е цялата история, разбира се. Много руски „инстаграмъри“ все още са активни в платформата, защото могат да заобиколят забраната с помощта на VPN.

Олга Левакова, която управлява бизнес за продажба на висококачествени ръчно изработени платове в стила на царска Русия, каза, че след първоначалния "шок" и "паника", когато Instagram беше забранен, тя продължава да използва платформата чрез VPN, за да достига най-вече до чуждестранни клиенти, съобщава CNN.

„Просто не можах да понеса потока от агресия“, признава Левакова. Поръчките все още пристигат, но тя казва, че е твърде рано да се каже дали нейният бизнес ще бъде засегнат.

Снимка: iStock
Кредитни карти само за територията на Русия

След като някои от най-големите й банки бяха засегнати от санкции след анексирането на Крим, националната система за разплащателни карти на Русия и изградената върху нея система за банкови карти, известна като "Мир", нараснаха.

По данни на Руската централна банка през 2021 г. са издадени над 113 млн. карти “Мир“, спрямо общо 1,76 млн. в края на 2016 г. Миналата година около една четвърт от всички плащания с карти в Русия са извършени с карти „Мир“.

Експертите твърдят, че този растеж е частично създаден от Русия.

„Те не го направиха много привлекателно за обикновените руснаци преди инвазията“, казва Мария Шагина, гостуващ старши сътрудник във Финландския институт за международни отношения. Вместо правителствен мандат

Това означава, че когато Visa и Mastercard обявиха в началото на март, че спират транзакции и операции в Русия, руснаците вече са имали алтернатива.

Но „Мир“ не е директен заместител на международните карти. Той работи само в Русия и шепа други страни, главно бивши съветски държави.

Русия направи опит да изгради алтернатива на SWIFT, международната разплащателна система, като създаде собствена версия, известна като SPFS. Тя е имала 400 участници миналата година, в сравнение с 11 000 в SWIFT, според CNN.

Снимка: iStock
Работни места

Масовата безработица, според Елина Рибакова, заместник-главен икономист в Института за международни финанси във Вашингтон, все още не се е появила в Русия, но това е едно от нещата, от които Кремъл се страхува най-много поради потенциала му да подклажда несъгласието.

Москва се опитва да изпревари потенциалния проблем с безработицата с програма за преквалификация и наемане на хора, които са работили в западни компании, много от които са спрели или са спрели бизнес операции в Русия. Кметът на Москва Сергей Собянин смята, че застрашените работни места са до 200 000.

Решението, според скорошна публикация в блога му, е да се даде на оставените работници нещо "полезно" за вършене. Опциите, които той очертава, включват работа по администриране на официални документи като паспорти и актове за раждане, работа в някой от градските паркове или във временни здравни центрове, които градът започна да създава наскоро. 41 млн. долара се заделят за създаване на тези работни места и преквалификация на работници.

За руснаците, които са изградили кариера в McKinsey или Goldman Sachs преди войната, това би било рязка промяна.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии