ЕЦБ понижи водещата си лихва за втори път тази година
Ето с колко пункта Европейската централна банка понижи лихвените си проценти
Усилията за почистване на ядрения комплекс се очаква да продължат десетилетия
Операторът на АЕЦ "Фукушима" - Tokyo Electric Power - TEPCO, обяви, че планира да извърши нов опит за отстраняване на силно радиоактивни остатъци, предаде Франс прес, цитирано от БТА. Компанията се стреми да възстанови малко количество от 880-те тона радиоактивни остатъци, за които се смята, че се намират в реакторите на атомната електроцентрала, засегната от опустошителното цунами през 2011 г.
"Ще ни отнеме няколко дни, за да се подготвим за възобновяване и ще можем да подновим дейността следващата седмица, ако всичко върви по план", заяви говорител на TEPCO, след като операторът трябваше да отложи първия опит след технически проблем в края на август.
Как ще премине процедурата?
Сонда, оборудвана с роботизирана ръка, трябва да бъде изпратена вътре в повредения реактор. Операцията ще отнеме около седмица, за да достигне до радиоактивните отломки и да се появи отново четири седмици по-късно с проба. Анализът на радиоактивните остатъци ще даде възможност да се получи информация за състоянието на вътрешността на реакторите и опасността от тяхното съдържание.
Отломките имат толкова високи нива на радиация, че компанията трябва да разработи специализирани роботи, способни да устоят на радиацията, за да работят вътре. Отстраняването на остатъците се счита за най-трудното предизвикателство на проекта за извеждане от експлоатация на централата.
Аварията
Три от шестте реактора на АЕЦ "Фукушима" работят, когато цунамито връхлетя централата на 11 март 2011 г., разтопявайки охладителните системи, причинявайки най-лошата ядрена катастрофа след тази в Чернобил. При ядрената авария в атмосферата е бил изхвърлен два пъти и половина повече радиоактивен газ, ксенон-133, в сравнение с количеството при Чернобилската катастрофа.
Радиоактивните газове - ксенон-133 и криптон-85 могат да попаднат чрез дихателните пътища в човешкия организъм. Попадайки в кръвта, те предизвикват лъчева болест. При това радиоактивни газове са били изхвълени в атмосферата още преди вълните-цунами, последвали земетресението, да достигнат сушата. Бедствието доведе до смъртта на над 22 000 души. Усилията за почистване на ядрения комплекс "Фукушима-1" се очаква да продължат десетилетия.
Ето с колко пункта Европейската централна банка понижи лихвените си проценти
Делът на хората, които са доволни от финансовото състояние на домакинството си, варира от 39% в Атина до 87% в Люксембург
Какъв беше старият рекорд, който астронавтите подобриха?