1 USD
1.88841 BGN
Петрол
76.82 $/барел
Bitcoin
$106,086.0

Непал увеличава таксата за катерачите на Еверест с 36%

За първи път от десетилетие цената се вдига

Непал ще увеличи таксите за разрешителни за изкачване на връх Еверест с 36%, което ще направи най-високия връх в света по-скъп за алпинистите за първи път от близо десетилетие, казаха официални лица, съобщава The Guardian.

Къде отиват парите от таксите?

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Приходите от такси за разрешителни и други разходи на чуждестранни катерачи са източник на приходи и заетост за бедната страна, която е дом на осем от 14-те най-високи планини в света. Разрешението за изкачване на Еверест ще струва 15 000 долара. Преди таксата е била 11 000 долара.

Новата ставка ще влезе в сила от септември и ще се прилага за популярния сезон за катерене април-май по стандартния маршрут Югоизточен хребет или Южен Кол, въведен от новозеландеца сър Едмънд Хилъри и шерпа Тензинг Норгей през 1953 г.

Снимка: Ройтерс

Таксите за по-малко популярния сезон септември-ноември и рядко нарастващия сезон декември-февруари също ще се увеличат с 36%, съответно до 7,500 и 3,750 долара.

Някои организатори на експедиции казват, че увеличението, което се обсъжда от миналата година, е малко вероятно да обезсърчи алпинистите. Всяка година се издават около 300 разрешителни за Еверест.

Твърде много катерачи ли има на Еверест?

Снимка: Getty Images

Всяка година стотици алпинисти се опитват да изкачат Еверест и няколко други хималайски върхове. Непал често е критикуван от експерти по алпинизъм, че допуска твърде много катерачи на Еверест и не прави малко, за да го поддържа чист или да гарантира безопасността на катерачите.

Алпинисти, завръщащи се от Еверест, казват, че планината става все по-суха и скалиста с по-малко сняг или други валежи, което според експерти може да е резултат от глобалното затопляне или други промени в околната среда.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст