Той бе шампион във Формула 1, а сега набира милиони за нов фонд за рисков капитал
От Формулa 1 до Силициевaтa долинa: Нико Розберг влизa в светa нa рисковия кaпитaл
Прокурор в Женева сравни сумата, която харчат за кучето си със заплатите на слугите им
Четирима членове на най-богатото семейство във Великобритания отиват на съд в Швейцария по обвинения, че са похарчили повече пари за кучето си, отколкото за обслужващия ги персонал.
Семейство Хиндуджа, чието състояние се оценява на 47 млрд. долара, е обвинено в експлоатация и трафик на хора, казва BBC.
Семейството притежава вила в богатия квартал на Женевската колония и обвиненията срещу тях са свързани с практиката им да „внасят“ слуги от Индия, които да се грижат за децата и домакинството им.
Заплащане като за милиардери
Твърди се, че Пракаш и Камал Хиндуджа, заедно със сина си Аджай и съпругата му Намрата, са задържали паспортите на работниците, плащали са им едва 8 долара за 18-часов работен ден и са им позволявали да напускат къщата рядко.
Въпреки че миналата седмица бе постигнато финансово споразумение за експлоатацията, семейството продължава да бъде съдено за трафик, което е сериозно криминално престъпление в Швейцария. Те отричат обвиненията.
В съда тази седмица един от най-известните прокурори в Женева, Ив Бертоза, сравни близо 10 000 долара годишно, които според него семейството харчи за кучето си, с дневната сума, която плащат на слугите си.
Адвокатите на семейство Хиндуджа не отрекоха директно обвиненията за ниски заплати, но казаха, че те трябва да се разглеждат в контекст, отбелязвайки, че персоналът също получава настаняване и храна.
Обвинението за дългите часове също беше оспорено, като един адвокат твърди, че гледането на филм с децата на Хиндуджа не може да се класифицира като работа.
Някои бивши слуги свидетелстваха в полза на милиардерите, описвайки ги като приятелско семейство, което се отнася към своите слуги с достойнство.
Но твърденията, че паспортите на слугите са били конфискувани и че те дори не могат да напускат къщата без разрешение, са сериозни, защото могат да се считат за трафик на хора.
Тъмната страна на Женева
Не за първи път Женева, център за международни организации, както и за богатите по света, е в центъра на вниманието за предполагаемо малтретиране на длъжностни лица.
През 2008г Ханибал Кадафи, синът на бившия либийски диктатор Муамар Кадафи, беше арестуван в петзвездния си хотел в Женева от полицията, заради информация, че той и съпругата му са били слугите си, включително със закачалка. По-късно следствието е прекратено.
Но това предизвика огромен дипломатически спор между Швейцария и Либия. Само миналата година четирима домашни помощници от Филипините заведоха дело срещу една от дипломатическите мисии на Женева в ООН, твърдейки, че не са им плащали от години.
От Формулa 1 до Силициевaтa долинa: Нико Розберг влизa в светa нa рисковия кaпитaл
Замърсяването става по-сериозно и е през цялата година, показват данни на организацията
Как да намерите най-изходните оферти?