Стратегията, която може да ви осигури по-добро място в самолета
Новата Tiktok тенденция - check-in chicken
Кои са страните, които са забранили приложението?
САЩ направиха още една стъпка към това да забрани приложението TikTok поради опасения за поверителността. TikTok е собственост на китайската технологична компания Bytedance, от компанията настояват, че не споделят данни с китайското правителство. Много държави обаче остават предпазливи по отношение на платформата и нейните връзки с Китай. Ето държавите и регионите, които са обявили или вече са въвели частични или пълни забрани на приложението, по данни на Euronews:
Австралия
На 4 април Австралия забрани TikTok от всички федерални правителствени устройства от съображения за сигурност. В изявление, издадено от отдела на главния прокурор, се казва, че TikTok крие рискове за сигурността и поверителността поради „обширното събиране на потребителски данни и излагането на извънсъдебни указания от чуждо правителство, което противоречи на австралийското законодателство“.
Великобритания
На 16 март миналата година, Оливър Доудън, държавният секретар на Великобритания в кабинета, обяви в изявление пред Камарата на общините незабавна забрана на приложението на устройства на правителствени служители. Забраната се основава на доклад на Националния център за киберсигурност на Обединеното кралство, който установи, че „може да има риск относно това как чувствителните правителствени данни са достъпни и използвани от определени платформи“.
Институции на ЕС
Европейският парламент, Европейската комисия и Съветът на ЕС, трите висши органа на ЕС, забраниха TikTok на устройствата на персонала, позовавайки се на опасения за киберсигурността. Забраната на Европейския парламент влезе в сила на 20 март. Той също така „настоятелно препоръча“ на членовете на парламента и служителите да премахнат приложението и от личните си устройства.
Франция
Отново през март миналата година, френското правителство забрани инсталирането и използването на "развлекателни" приложения като TikTok, Netflix и Instagram на работните телефони на 2,5 милиона държавни служители.
Забраната, за която е съобщено със "задължителна" инструкция, влиза в сила незабавно и не важи за личните телефони на държавните служители. Франция е първата страна, която засили усилията си да забрани и други „развлекателни“ приложения като Netflix на правителствени устройства.
Нидерландия
Нидерландското вътрешно министерство обезкуражава използването на всички приложения от „държави с агресивна киберпрограма, насочена към Нидерландия или нидерландските интереси“ на телефони, разпространявани от правителството.
Тя не идентифицира TikTok по име, но съветът последва оценка на националната разузнавателна агенция AIVD, която предупреди, че приложенията от страни като Китай, Русия, Северна Корея и Иран носят „повишен риск от шпионаж“. В крайна сметка правителството иска служебните телефони на всички държавни служители да бъдат конфигурирани така, че да могат да се инсталират и използват само приложения, софтуер или функции, които са били предварително разрешени.
Норвегия
На 23 март норвежкият парламент забрани Tiktok от работни устройства, след като Министерството на правосъдието на страната предупреди, че приложението не трябва да се инсталира на телефони, издадени на държавни служители. Министърът на правосъдието Емили Енгер Мел каза в изявление, че „в своите оценки на риска... норвежките разузнавателни служби посочват Русия и Китай като основни рискови фактори за интересите на сигурността на Норвегия“.
Новата Tiktok тенденция - check-in chicken
Някои държави предприемат стъпки за ограничаване на нивата на замърсяване
Зукърбърг обяви значителни промени в политиките за модериране на съдържание в Meta