1 USD
1.66002 BGN
Петрол
68.57 $/барел
Bitcoin
$109,433.0

Какво представлява синята карта на ЕС за квалифицирани работници?

Свят

Кои страни от ЕС издават най-много сини карти?

Синята карта на ЕС е един от механизмите за привличане на висококвалифицирани работници от страни извън ЕС. През 2023 г. около 89 000 специалисти от страни извън ЕС са получили синя карта, като по-голямата част от тях са издадени от Германия. Според Евростат, този брой нараства през последните години, съобщава Euronews.

През 2023 г. 4,3 милиона души се местят в Европа от друг континент. Други 1,5 милиона са се преместили между страните от ЕС.

Европейската комисия въведе няколко актуализации, за да направи синята карта по-привлекателна за граждани на трети страни и работодатели. Експертите и учените обаче остават предпазливи относно това дали синята карта сама по себе си е достатъчна, за да привлече най-талантливите хора .

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

И така, кои страни от ЕС издават най-много сини карти? Достатъчно ли е това да привлече таланти? И как експертите обясняват големите разлики между тях?

Броят на сините карти на ЕС се увеличава

През последните години броят на сините карти се е увеличил от 20,979 през 2016 до 89,037 през 2023. Това е повече от 300% ръст за седем години.

Германия е лидер в ръста на сините карти на ЕС със 78% дял

Германия е изправена пред недостиг на работна ръка в множество сектори, като някои сектори са особено засегнати, а Синята карта играе централна роля в политиката за трудова миграция в Германия.

Според Евростат, Германия е издала най-много сини карти на ЕС през 2023 г. - 69 353, което представлява 78% от общия брой. След нея се нареждат Полша със 7 402 (8%) и Франция с 3 912 (4%).

Литва се класира на четвърто място с 1710 карти, докато Австрия също надхвърли 1000, издавайки 1135 карти.

Повечето страни от ЕС разчитат на национални схеми за разрешителни за работа

Другите държави членки разчитат на национални схеми, основани на правото си на преценка и ограничения за обема на приема. Това помага да се обясни защо на Германия се падат близо четири от пет издадени сини карти на ЕС.

Кой получава сините карти на ЕС?

През 2023 г. индийските граждани са получили най-голям брой сини карти (21 228 или 24%), следвани от гражданите на Русия (9 488 или 11%), Турция (5 803 или 7%) и Беларус (5 294 или 6%).

Други забележителни получатели са граждани на Ирак (3 990), Египет (2 529), Пакистан (2 408), Сирия (1 810) и Обединеното кралство (1 074).

Условия за кандидатстване за Синя карта на ЕС

Има няколко условия за кандидатстване за Синя карта. Най-важното е наличието на валиден трудов договор или обвързващо предложение за работа за висококвалифицирана заетост за поне 6 месеца в държавата членка.

Защо Синята карта на ЕС не се използва по-често?

Директивата за синята карта е въведена от държавите членки през 2011 г., въпреки че не се прилага в Дания и Ирландия. През 2016 г. Европейската комисия стартира преработен текст на Директивата, с цел въвеждане на по-унифицирана система чрез постепенно премахване на националните схеми.

Ключова реформа е намаляването на прага на заплатите до 1,0 пъти средната брутна национална заплата (и не по-високо от 1,6 пъти), като на държавите членки е позволено да го намалят допълнително до 0,8 за недостига на работни места – дългогодишен проблем както за работодателите, така и за мигрантите.

Въпреки това много държави продължават да предпочитат националните схеми. Държавите членки не са задължени да премахват паралелните национални системи, което прави синята карта по-трудна за достъп в много случаи и следователно по-малко привлекателна както за работодателите, така и за гражданите на трети страни.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук