Бан на социалните мрежи за деца. Ще проработи ли?
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
Милиардерът беше един от най-големите му поддръжници
С победата на Доналд Тръмп в президентските избори сцената е подготвена за един от най-плодотворните му поддръжници - най-богатият човек в света Илон Мъск - да упражни новопридобитото си политическо влияние и макар да е загадка каква роля може да играе в администрацията, Мъск очерта няколко приоритета, пише Forbes.
В 25-минутната си победна реч Тръмп отдели почти четири минути за Мъск, като обяви изпълнителния директор на Tesla и SpaceX за „супергений“, похвали изстрелването на ракети и сателитните интернет програми на SpaceX и заяви: „Роди се звезда - Илон!“
Макар че Тръмп не засегна конкретни въпроси за Мъск, който тази година дари над 130 млн. долара за предизборните усилия на Тръмп, двамата изглежда са съгласни, че Мъск ще има голямо влияние през втория мандат на Тръмп.
След като подкрепи Тръмп през юли, Мъск бързо прегърна идеята да оглави „Министерството на правителствената ефективност“ (D.O.G.E.), чиято цел е да съкрати 2 трилиона долара или повече от федералния бюджет, а Тръмп изтъкна Мъск като така наречения „министър на съкращаването на разходите“.
И двамата посочиха, че е малко вероятно Мъск да поеме официална роля, тъй като според Тръмп Мъск „не иска да бъде в кабинета“, а Мъск заяви, че „не е необходимо заплащане, титла, признание“ за услугите си.
Мъск заяви, че не планира да спре да участва в политиката след тези избори, тъй като неговият комитет за суперполитически действия „ще продължи да работи и след тези избори и ще се подготви за междинните и всички междинни избори“.
В интервю за подкаста „Joe Rogan Experience“, публикувано в понеделник вечерта, Мъск заяви, че се надява да „съкрати [федералните] агенции, за да бъдат много по-малки“, да се увери, че те „се придържат към това, което Конгресът е разрешил, вместо към всички тези други неща“, и да „разчисти палубите“ от ненужни регулации и федерални агенции, като добави, че ако неговата работна група премахне „някоя регулация или агенция, която прави нещо полезно, можем да я върнем обратно“.
В поредица от публикации в своята социална медия X Мъск предложи минимална информация за това каква ще бъде неговата роля: Той отговори с „Мисля, че е така“ на генерирано от изкуствен интелект изображение, на което говори на платформа на D.O.G.E., ретуитна изображение, което го нарича главен технологичен директор на САЩ, заяви, че D.O.G.E. ще бъде „толкова осветен“, отговори с огнени емотикони в пост, призоваващ да се уволнят шефката на Федералната търговска комисия Лина Хан и ръководителят на Комисията по ценни книжа и фондови борси Гари Генслер, и отговори утвърдително на пост, призоваващ да се „разруши Вашингтон, какъвто го познаваме“.
Мъск често се сблъскваше с регулаторните органи по време на управлението на Байдън. Ръководената от Хан FTC наложи на X, тогава известен като Twitter, глоба от 150 млн. долара и разпореди ограничения върху методите за събиране на данни за рекламиране на компанията за социални медии, а ръководената от Генслър Комисия по ценните книжа и фондовите борси се пребори с Мъск за използването на Twitter в контекста на ролята му в Tesla, датираща от спорен туит от 2018 г., в който Мъск заяви, че е осигурил необходимото финансиране, за да направи Tesla частна.
Как Мъск може да се възползва от администрацията на Тръмп?
Срещу Мъск и компаниите му има множество висящи съдебни дела и правителствени проверки, което означава, че той вероятно ще се радва на по-лекия регулаторен климат, предложен от Тръмп. Сред правните и регулаторните въпроси, пред които е изправен Мъск, са обжалването за възстановяване на неговия бонус от 50 млрд. долара в акции на Tesla, отменено от съдия от Делауеър през януари, разследването на системите за автономно шофиране на Tesla от Националната администрация за безопасност на движението по пътищата и докладваното предупреждение от Министерството на правосъдието относно наградите от 1 млн. долара на America PAC за определени избиратели от колебаещите се щати.
А Tesla, която съставлява по-голяма част от богатството на Мъск, отколкото която и да е от другите му компании, може да получи тласък от икономическите предложения на Тръмп, които вероятно ще навредят на конкурентите ѝ в областта на електрическите превозни средства - предимство, отразено в масовото рали на акциите ѝ в сряда.
SpaceX и Tesla на Мъск са сред най-ценните компании в света, като аерокосмическият гигант SpaceX е втората по големина частна компания в света с оценка от 210 млрд. долара, а фирмата за електромобили Tesla е десетата по големина публична компания с пазарна капитализация от над 900 млрд. долара.
Мъск притежава 42% дял в SpaceX и 13% дял в Tesla, като освен това има контролни дялове в X, платформата, известна преди като Twitter, и стартъпа за генеративен изкуствен интелект xAI. Роденият в Южна Африка Мъск е най-богатият човек в света, като нетното му състояние от около 280 млрд. долара е с над 60 млрд. долара повече от следващия най-богат човек - основателя на Amazon Джеф Безос.
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб
През тази година 75,9 % от регистрираните автомобили са бензинови